לראות ולהראות ברשת הלינקדאין

לינקדאין הינה רשת מקצועית-חברתית שפעילה כבר שנים רבות ובה מעל 600 מיליון משתמשים בעולם ומעל 1.8 מיליון משתמשים בישראל ויש לה חשיבות ככלי לחשיפה, למציאת עבודה וליצירת הזדמנויות עסקיות ותעסוקתיות. ועדיין, רבים מתרחקים ממנה ממגוון סיבות:

 • הרתיעה מהשפה האנגלית המקובלת בלינקדאין
 • החשש שאין לי מה לחדש מבחינה מקצועית בעוד שלינקדאין היא בראש ובראשונה רשת מקצועית
 • רשת קשרים מקצועית מצומצמת ורתיעה מלהרחיבה
 • אמונה שלינקדאין מיועדת רק לעובדי ההייטק
 • אמונה שרשת זו פונה רק לשכירים וכעצמאיים אין מה לעשות בה

אז למה לכם לינקדאין?

הנחת היסוד שלכם צריכה להיות שכל ארגון שאליו פניתם יגגל את שמכם, בין אם פניתם כמועמדים לעבודה ובין אם כנותני שירותים. ואם זו המציאות – אז כדאי שתהיה לכם ניראות דיגטלית מקצועית.

במחקר שבוצע בארה"ב ב-2018 על ידי חברת Careerbuilder עלה שבין 90%-70% מהחברות בודקות ברשתות החברתיות בתחילת תהליך גיוס העובדים. עוד נמצא בו שכ- 60% מהחברות מצאו תוכן על מועמדים שגרם להן לא ליצור קשר עם המועמדים.

 • לינקדאין הוא אמצעי להבהרת ערך המותג שלכם-  המיתוג שלכם מורכב ממהלך חייכם ומהבחירות שלכם בהיבט של השכלה ונסיון ומהמומחיות המקצועית ורשת הקשרים שצברתם, לכן לינקדאין לא ממתגת אתכם אך היא אמצעי נהדר לשיקוף המיתוג הרשתי שלכם.
 • 95% מהמגייסים בארגונים עסקיים גלובליים נמצאים בלינקדאין ובהם גם מקבלי ההחלטות בהנהלה הבכירה.
 • לינקדאין היא אמצעי להרחבת רשת הקשרים שלכם באנשי קשר רלוונטים
 • לינקדאין מאפשרת לנו לייצר תהודה- הן בניראות של עצמנו והן בחשיפה להזדמנויות תעסוקתיות –כשכירים וכעצמאיים שהקהל שלהם הוא ארגונים או עובדי הארגונים.
 • התפעול של הרשת קל באופן יחסי, וכמו רשתות אחרות היא זמינה לנו ומתעדכנת תדיר.

לצד כל אלו, ניצבים הצדדים הפחות חיוביים של רשת הלינקדאין:

 1.  המידע בלינקדאין רב מאוד ועלינו לדאוג להשקיע בה את זמננו באופן אפקטיבי שמקדם את המטרות שלנו, אחרת הוא יתגלה כבזבוז זמן מוחלט.
 2. הכל גלוי בלינקדאין- בקלות יכול מעסיק להצליב את המידע שמופיע בקורות החיים שלנו עם זה שמופיע בפרופיל הלינקדאין ולמצוא אי התאמות. תפקידנו לוודא שהפרופיל שלנו תואם ככל האפשר את הרשום בקורות החיים.

בניית פרופיל מיטבי שמשווק אותנו כהלכה:

בואו נלמד כעת איך לבנות פרופיל מקצועי בלינקדאין כדי שזה ישרת אותנו כהלכה.אבל רגע לפני שנתחיל,

שאלה חשובה- האם חיפוש העבודה שלך דיסקרטי? אם כן, חשוב יהיה לבטל בסעיף ההגדרות את ההתראות שמיידעות את אנשי הקשר על כל עדכון בפרופיל.

אז על מה להקפיד בבניית פרופיל לינקדאין?

 1. על כתיבת הפרופיל באנגלית תקנית כחלק מהיותה של לינקדאין רשת בינלאומית.
 2. על פרופיל All Star – משמע פרופיל שהוא 100% מלא. הדבר יתרום לזה שהפרופיל שלך יעלה יותר בחיפושים אחר אנשי מקצוע כמוך.

ממה מורכב פרופיל מלא?

 • פרטים אישיים – שם מלא באנגלית, לצידו ניתן לרשום גם את השם בעברית
 • תמונה אישית – יש להקפיד על תמונה ייצוגית, מכובדת ובלבוש הולם של פלג הגוף העליון. הקפידו על תמונה שמקרינה מאור פנים כדי שתשדר הזמנה ליצירת קשר.
 • תמונת רקע – כדי להגביר את החשיפה של הפרופיל האישי, מומלץ להוסיף תמונת רקע מעולם התוכן או הנישה המקצועית שלך.
 • כותרת – זהו המקום הראשוני בו ניתן לשווק עצמנו, לכן נרצה לשקף דרכה את המותג שלנו: מה הייחוד המקצועי שלי? מה הטייטלים שמאפיינים אותי?
 • Summary /About – זהו השדה החשוב ביותר בכל הקשור לניראות ולבידול המקצועי. האתגר פה הוא לספר בקצרה על עצמך ועל נסיונך המקצועי תוך ציון מילות המפתח שבהן ישתמש מי שיערוך חיפוש בלינקדאין. שאלות עזר למילוי התקציר הן: למי אני עוזר? מה הערך המוסף שאני מביא איתי? מה ייצא למי שיעסיק אותי? מהן מילות המפתח/ buzz words שמאפיינים את הנסיון שלי? מהם ההישגים המשמעותיים שלי?
 • פרטי קשר – תוכלו להנגיש עצמכם למי שמעוניין להיות אתכם בקשר.
 • השכלה – נשים דגש על השכלה אקדמית והכשרות מקצועיות רלוונטיות.
 • נסיון תעסוקתי – התפקידים שמילאת כולל הישגים בולטים, מיומנויות, תחומי אחריות ומומחיות. מומלץ לתת להישגיך לדבר בעד עצמם דרך ציון נתונים כמותיים שישקפו ביצועים, מילות מפתח רלוונטיות, לינקים לפרסומים, סרטוני וידאו מקצועיים, מצגות או מסמכים מקצועיים שלך.
 • Accomplishments – ציון הישגים שישקפו את היותך אוטוריטה בתחומך: פרסים, תשבוחות, פרסומים, פטנטים, פרויקטים שהובלת, פוסטים מהבלוג שלך, מאמרים שלך שפורסמו, Gif עם הלוגו של הלקוחות עימם עבדת, עסקאות בולטות שסגרת, הוכחה לביצועים גבוהים.
 • התנדבות – ציון תרומתך לקהילה מציג אותך כאדם ערכי ועשוי גם להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות בארגון.
 • מיומנויות – SKILLS- ניתן לציין עד 50 מיומנויות שמאפיינות אותך וההמלצה היא לציין לפחות 10. ככל שטווח המיומנויות שלך רחב ועשיר יותר, כך עולה הסבירות שתתאים למשרות רבות יותר.
 • URL מקצועני – ניתן בסעיף ההגדרות לייצר URL שיבדל וימתג אותך מקצועית – שישקף את שמך או שם העסק שלך.
 • מיקום, תעשיה – החוק בישראל אוסר על מעסיקים לסנן ולפסול על בסיס מקום מגורים, לכן לא נציין זאת בקורות החיים. אך בלינקדאין כדאי לציין כי יש מגייסים המבצעים חיפוש ממוקד ומגדירים את האיזור הגיאוגרפי המבוקש, או הרקע הנדרש מתעשייה מסוימת.

ממה להמנע?

 • Looking for new opportunities – גם אם אתם מחפשים עבודה באופן פעיל, המנעו מלרשום זאת במקום בולט. למה? ראשית, מעסיקים מעדיפים לגייס את מי שעובד ולא מחפש באופן אקטיבי. בנוסף, מנהלי משאבי אנוש לא ישתמשו במילות חיפוש אלו בחיפושים שלהם. מה כן אפשרי? סמנו למגייסים שאתם מחפשים עבודה בדרך אלגנטית דרך הגדרת הפרופיל, כך שהמידע יהיה חשוף רק לבעלי פרופיל לינקדאין בתשלום, שהם לרוב מגייסים.
 • גוף 1 – מומלץ בחום כי תרשמו את הפרופיל בגוף 1 ולא 3.
 • גישה שלילית – ביקורת, שיימינג, הכפשות או סגנון ביטוי נגטיבי
 • ביטויים שחוקים ללא ביסוס – פה תקף החוק של: show, don’t tell. משמע – במקום לרשום שאני בעלת מוטיבציה/ תשוקה, יצירתית, יוזמת, מניעה, אחראית. עדיף יהיה שאציין דוגמאות שדרכן הקורא יקבל את הרושם הזה עלי.

כעת יש לנו פרופיל מיטבי. בואו נלמד איך לעשות בו שימוש מיטבי:

 1. בניית רשת קשרים:

יותר קשרים = יותר הזדמנויות עסקיות ותעסוקתיות, לכן חשוב להשקיע בהרחבת רשת הקשרים בלינקדאין באופן שוטף כהשקעה ברשת הנטוורקינג שלנו. כך נוכל לאתר יותר אנשי קשר שיכולים לייצר לנו חיבורים לארגונים או משרות. לינקדאין פועלת לפי שיטת המעגלים: במעגל הראשון אנשי הקשר המחוברים אלי, במעגל השני החברים של החברים שלי – מהם ניתן לבקש חברות, במעגל החיצוני נמצאים מי שמחוץ לרשת שלי.

עם מי להתחבר? עם כל מי שחיבור אליו יוכל לתרום לי: קולגות, מנהלים, עובדים, ספקים, לקוחות, חברים, משפחה, שכנים, מכרים, מנהלים בתחום העיסוק שלך מארגונים שונים, מנהלי גיוס/ משאבי אנוש, הדהאנטרים וחברות השמה

איך להתחבר? יש המשתמשים בשיטת המאסה- משלוח הודעה גנרית לכמות גדולה של אנשים. אך הסיכוי שיאשרו את החברות איתכם כך, נמוך. האפשרות המועדפת היא השיטה הממוקדת/ אישית- הודעה מותאמת אישית שנשלחת בנפרד לכל אחד שאיתרנו בחיפוש יזום שערכנו. החיפוש יכול להיות לפי פרמטרים מגוונים דוגמת- טייטל התפקיד, שם חברה מסוימת, סוג תעשייה, מיקום גיאוגרפי, מילות מפתח, חיפוש אדם ספציפי, הד האנטרים. במקביל, לינקדאין מאפשרת לאחרים לבקש ממך חברות ומראה לך את פרטי המבקש, הטייטל שלו ואיזה אנשי קשר מחברים ביניכם. ניתן אף לבקר בפרופיל המלא של מי שפנה אליכם בטרם תחליטו אם לאשרו, אך זכרו שכבעלי חשבון חינמי תוכלו להסתיר ביקור בפרופיל של אחר.

כמה אנשי קשר צריך? פרופיל מיטבי צריך לכלול מאות רבות של אנשי קשר כך שיאפשר לנו חיבור לכמה שיותר ארגונים ואנשי קשר בארגונים דרך רשת קשרים ענפה.

השקעה ברשת הקשרים-כעת, כשהרחבתם את רשת הקשרים, הקפידו לעקוב אחריהם ולהגיב- לייקים, תגובות מפרגנות, שיתופים של פוסטים שמעניינים אתכם. ככל שתהיו עקביים יותר, כך ישימו לב אליכם, יזכרו אתכם ואולי אף יתעניינו לעקוב אחריכם בעצמם.

Big No בהקשר זה הוא להתחבר למישהו ומיד להציע לו הצעה עסקית, לבקש שיעשה לנו לייק או לחילופין להתחבר למראיין שאמור לראיין אותי מחר.

2. Articles/ Posts – עדכוני סטטוס או כתיבת פוסטים מקצועיים הם דרך נהדרת למשוך תשומת לב. אלו יכולים לכלול: שאלה או טיפ מעולמך המקצועי, מאמר מקצועי, מצגת, לינקים, סרטונים, תמונות. חשוב להקפיד על שפה נאותה ותקינה.

3. Endorsement + Recommendation – לינקדאין מעלה את החשיפה של פרופילים שיש להם הרבה המלצות. אבל רגע לפי שנפנה לבקש המלצות מחברים/קולגות/ בוסים, בואו קודם נמליץ עליהם, כי נתינה מקדמת קבלה.

למי נרשום המלצה? למי שאנחנו באמת מכירים ויכולים להעיד על המיומנויות שלו לחיוב. מי שאנחנו לא מכירים או לא מעריכים מקצועית- עדיף שלא נרשום בכלל ואותו הכלל תקף גם למי שנבקש ממנו המלצה.

4. קבוצות: מה התועלת בקבוצות?

 • המנהלים המגייסים, משאבי אנוש והד האנטרים שם- מפרסמים משרות ומאתרים מועמדים
 • התעדכנות- בקבוצות המקצועיות יש העברת ידע רלוונטי
 • ניראות- השתתפות בקבוצות מעלה פי 5 את הסיכוי שיצפו בפרופיל שלכם
 • מיצוב מקצועי- השתתפות פעילה בקבוצה תמצב אותך מקצועית

מה עלינו לעשות:

 • לחפש קבוצות רלוונטיות ולהצטרף אליהן. שימו לב שאפשר להיות חברים בו זמנית ב- 100 קבוצות.
 • לבדוק מי חבר בקבוצה ולבקש חברות מאנשי מקצוע רלוונטים מהתעשיה שלך.
 • השתתפות בדיונים מקצועיים- כאמצעי למיצוב מקצועי.
 • להעלות תכנים – מאמר או כתבה שלי, וכן ליזום דיונים ושאלות.
 • לחפש משרות- בקבוצות רבות מפורסמות משרות רלוונטיות

5. חיפושים: מרבית החיפושעים בלינקדאין הם אחר אנשים, ארגונים או משרות. מנוע החיפוש של לינקדאין מאפשר חיפושים בנפח פעילות מסוים בחודש שאינו גלוי לנו, ומעבר לכך נידרש לשדרג למסלול בתשלום. לכן חשוב להכין מראש את מילות החיפוש הרלוונטיות ולהמנע מניסוי וטעיה, כי כל חיפוש נזקף לחובתינו, גם אם טעינו באיות. שימו לב שחיפוש משרות ניתן לבצע הן בשורת החיפוש בעמוד הבית והן דרך חלונית Jobs אשר מאפשרת לנו להגדיר מה התפקידים שמעניינים אותנו. כך לינקדאין גם תציע לנו מצידה תפקידים, תאפשר לנו לשמור פרסומים של משרות מעניינות או כאלו שהגשנו להן מועמדות.

בקרה על פעילות הפרופיל-

לינקדאין משקפת לכם את מידת האטרקטיביות של הפרופיל שלכם בחלק שנקרא Dashboard ונמצא מתחת לתקציר בפרופיל האישי. שם מופיע:

 • ציון הלינקדאין שלכם – כמו שרשמנו מעלה, כדאי מאוד שהציון יהיה all star, משמע- פרופיל מלא.
 • כמות הצפיות בפרופיל שלכם – ניתן לראות מידע חלקי לגבי מי צפה בפרופיל שלנו והתעניין בנו: מגייסים ואנשי משאבי אנוש, מראיינים מקצועיים, קולגות, ממונים, מכרים, הד האנטרים/ חברות השמה, אנשים אקראיים שמנסים להגדיל את רשת הקשרים שלהם ועוד.
 • כמה אנשים נחשפו לתכנים שהעליתם
 • כמה פעמים עלה הפרופיל שלכם בחיפושים – זהו מדד למוצלחות של הפרופיל שמשקף כמה פעמים ובאילו ארגונים עלינו בחיפוש, כאשר ככל שהפרופיל משודרג וכולל מילות מפתח נכונות, נעלה יותר בחיפושים.

האם נדרש לי חשבון בתשלום?

מחפשי עבודה כשכירים שפעלו בהתאם למאמר הנוכחי ביצירת פרופיל שלם, הרחבת וחיזוק מעגלי הקשר, אין הכרח עבורם לחשבון לינקדאין בתשלום.

גם בעלי עסקים שמציעים שירותים ומוצרים לארגונים או לעובדים, לא בהכרח יזדקקו לחשבון בתשלום אם יידעו איך להתנהל נכון ברשת באמצעות פניה אפקטיבית יזומה מהפרופיל האישי ומינוף ההצלחות שלהם דרך ציון ושיתוף המלצות מלקוחות.

שימו לב שהחוקיות התקפה לפייסבוק תקפה גם פה – בדיוק כפי שדפים עסקיים בפייסבוק לא מופצים לכלל עוקבי הדף בעת פרסום פוסט שאינו ממומן, כך גם בלינקדאין. ארגונים עסקיים גדולים יותר אשר מחפשים תהודה רחבה יותר, יידרשו לחשבון עסקי לשם תמיכה בהפצת המסר השיווקי שלהם והגעה לקהלים גדולים יותר.

רגע לפני סיום, זכרו שרשת הקשרים שלנו, הנטוורקינג, הוא האמצעי הבולט ביותר שמקדם אותנו כיום למשרה ולעסקה הבאה שלנו. את הנטוורקינג שלנו יש לשמר – בלינקדאין ובעולם האמיתי, כל הזמן ולא רק כשמחפשים עבודה או עוד עסקה.

אודות יפעת סיגן ברעם

יפעת סיגן ברעם
יפעת סיגן ברעם- מלווה אנשים וארגונים -מאמנת ויועצת קריירה שמלווה שכירים להגשים שינויים בצמתים מקצועיים -יועצת משאבי אנוש לסטארטאפים -מנחת סדנאות והרצאות למחפשי עבודה בנושאים מגוונים -חברה בנבחרת המאמנים של בי"ס גומא -מתנדבת בעמותת פעמונים כיועצת קריירה -נסיון של 25 שנים בניהול משאבי אנוש בחברות הייטק - תואר שני בלימודי עבודה, הסמכה כמאמנת אישית, לימודי, nlp, cbt פסיכולוגיה חיובית בקרו אותי בדף העסקי בפייסבוק - YifatCoach ובפרופיל הלינקדאין - YifatCoach

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *