מיסוי בעולם האינטרנט

התחלת למכור בעולם הדיגיטלי ועולות בך השאלות מה קורה בענייני מיסוי – אז בואו ננסה לעשות סדר על רגל אחת

אני לא אנסה במאמר זה ללמד אתכם להיות רואי חשבון או מומחים במיסוי רק לתת לכם מספר תובנות כדי שתדעו מה עומד בפניכם.

קודם כל חשוב לציין שלא משנה באיזה תחום אתם עוסקים, החוק מחייב להירשם ברשויות המס ולנהל ספרים, אין פרק זמן של ניסיון או אפשרות לדווח רק אם נרוויח כסף, תשכחו מזה.

וכן אפשר להיות גם שכירים וגם עצמאיים לגבי כל השכירים שתמיד שואלים שאלה זו.

אי ניהול ספרים כחוק מאפשר לרשויות להטיל סנקציות כלכליות ופליליות כבדות משקל וממש לא כדאי לכם להגיע למצב של חקירה מול 3 חוקרים של רשות המיסים בחדר קטן.

אז בואו נעשה סדר:

רשויות המס מתחלקות ל 3 רשויות שונות המתנהלות באופן שונה זו מזו:
ביטוח לאומי
מס ערך מוסף (מע"מ)
מס הכנסה.

לגבי ביטוח לאומי אני לא ארחיב במאמר זה ורק אמליץ לפנות לרואה חשבון שידריך אותכם וזאת כיוון שהגדרת עצמאי לביטוח לאומי שונה מאוד משאר הרשויות והדבר נותן כר לתכנוני מס שונים.

נתחיל עם מע"מ:

יש להירשם במע"מ מיד עם פתיחת העסק ולפני קבלת כספים וזאת במקרים הבאים:
א. מתן שירות , כל סוג של שירות ולא משנה אם נותנים אותו לתושב ישראל או תושב זר
ב. מכירת נכס בלתי מוחשי ולא משנה אם מוכרים אותו לתושב ישראל או תושב זר
ג. מכירת נכס מוחשי (סחורה למשל) שנרכשה בישראל
ד. מכירת נכס מוחשי שיובאה לישראל

שימו לב שאם אתם קונים סחורות בחו"ל ומוכרים אותם בחו"ל הם לא נכנסים לקריטריונים האלו ולכן לא ניתן לפתוח תיק במע"מ וחל איסור מוחלט  במקרה כזה לקזז מס תשומות

בפתיחת תיק במע"מ עומדות לכם 2 אפשרויות, האחת לפתוח תיק עוסק פטור (בתנאי שההכנסות שלכם לא עוברות את הרף שעומד על כ 100,000 ₪ בשנה) והשניה לפתוח עוסק מורשה.

מי שהוא עוסק פטור לא צריך לנהל ספרים וחלה עליו חובה רק להוציא קבלות ולשמור תיעוד על ההוצאות לצורך הגשת דוח שנתי למס הכנסה.
מי שהוא עוסק מורשה מחוייב לנהל ספרי הנהלת חשבון ולהגיש דיווחים חודשיים / דו חודשיים למע"מ

כדי לסיים את הנושא של מע"מ אני רוצה להבהיר עוד נקודה חשובה, אם בעסק שלכם יש פעילות שחלקה קשורה לחוק מע"מ (לפי סעיפים א-ד) שרשמתי מעלה וחלקה לא קשורה לחוק מע"מ (למשל קניית ומכירת סחורות בחו"ל) , מומלץ מאוד על פתיחת 2 עסקים שונים וזאת כדי לא להיות בבעיה בקיזוז מס תשומות (נושא מורכב שאשמח לפרט למי שירצה)

מס הכנסה:

גם מס הכנסה דורש להירשם מיד עם פתיחת העסק ולפני קבלת הכספים ויש להירשם אם אתה תושב ישראל או תושב חוץ שעושה עסקים בישראל (בתנאים מסויימים)

כלומר למס הכנסה לא איכפת היכן אתה עושה עסקים, האם אתה מוכר רק בארה"ב ולא בישראל , אלא מספיק למס הכנסה העובדה שאתה תושב ישראל, גר פה כדי לחייב אותך בניהול ספרים ודיווח על הכנסותיך.

עליך לציין בפני מס הכנסה מה מהות העיסוק שלך. במידה ויש לך מספר עיסוקים עליך לציין את כולם ולנהל ספרים בהתאם לכל עיסוק.

בניהול ספרים הכוונה להוצאת קבלות על כל סכום כסף שקיבלתם (ולא משנה אם קיבלתם אותו לבנק בישראל או לבנק זר או לבנק וירטואלי כמו פיוניר ודומיהם) במקביל במקרים מסוימים נדרשת גם הוצאת חשבונית.

להלן מספר דוגמאות –

 1. מוכר באמזון שקונה סחורה בחו"ל ומוכר אותה בחו"ל, לפי הקריטריונים שמניתי הוא אינו יכול להירשם במע"מ ולכן לא יכול להיות לו פטור מניהול ספרים (דבר שמוקנה רק לעוסק פטור) ולכן יהיה חייב להוציא קבלה על כל סכום שמקבל, להוציא חשבונית (שהיא לא חשבונית מס) על כל מכירה שביצע (בדוח הדו שבועי של אמזון) ולבצע רישומי הנהלת חשבונות בתוכנה ייעודית שבה ירשום את כל החשבוניות שהוציא ואת כל ההוצאות שלו לרבות עמלות אמזון.
 2. מוכר באייביי/שופייפי המבצע המון מכירות בחודש יאלץ להוציא המון קבלות וזאת כיוון שכל מכירה מוצאת ביטוי מיידי בחשבון הפייפאל שלו, במקרה כזה מומלץ לפנות למס הכנסה ולקבל הקלה בניהול ספרים להוצאת קבלה חודשית מרכזת, יחד עם זאת אם המוכר קונה בחו"ל ומוכר בחו"ל הוא חייב גם לנהל הנהלת חשבונות חודשית ולחילופין אם הוא קונה בארץ או מוכר בארץ יצטרך להירשם במע"מ ולפעול כאמור בסעיף הבא.
 3. מוכר בישראל יהיה חייב להירשם במע"מ בתור עוסק פטור או עוסק מורשה ולפיכך אם הוא עוסק פטור יוציא רק קבלות וישמור מסמכים על ההוצאות לטובת הדוח השנתי ואם הוא עוסק מורשה יוציא חשבונית מס/קבלה על המכירות שלו ויבצע רישומי הנהלת חשבונות בתוכנה ייעודית שבה ירשום את כל החשבוניות שהוציא ואת כל ההוצאות שלו.
 4. אדם העוסק בשיווק שותפים הינו אדם שנותן שירות למעשה, סוג השירות הוא תיווך בין קונה למוכר ולכן כנותן שירות עליו להירשם במע"מ ושוב לפי הרישום אם עוסק פטור או מורשה יבצע כפי שכתוב על מוכר בישראל, חשוב מאוד לשים לב שאם נרשם כעוסק מורשה ונתן שירות לתושב חוץ (נניח שיווק שותפים של אתר בחו"ל) לא תמיד העסקה תהיה במע"מ אפס, לפעמים יהיה צורך לחייב את העסקה במע"מ מלא וזאת במקרה והעסקה קשורה גם לתושבי ישראל. (נניח שיווק שותפים של אמזון לתושבי ישראל באופן שתושבי ישראל לוחצים על הלינק שותפים וקונים מוצרים מאמזון)
 5. מוכר סרטוני וידאו, מדובר על מכירת נכס בלתי מוחשי ולכן חובה להירשם במע"מ ולפעול כמו בסעיפים הקודמים.

כמובן שלאדם יכולים להיות מספר עיסוקים ולכן יתכן שכל תחום עיסוק יחייב אותו לנהל ספרים בצורה שונה.

על מה משלמים מיסים

המס משולם על הרווח השנתי שלכם, הרווח נקבע לפי הכנסות פחות הוצאות (מוכרות) ולכן ככל שיהיו לנו יותר הוצאות מוכרות נוכל להצהיר על רווח נמוך יותר ולשלם פחות מיסים.

הוצאות:

ההוצאות בגדול מתחלקות כמו כל דבר בחיים ל 3 קבוצות:

 1. קבוצה ראשונה היא הוצאות שלא ניתן לבצע מכירות בלעדיהם כמו למשל קניית סחורה , עמלות , פרסום וכו'
 2. קבוצה שניה היא הוצאות פרטיות לגמריי (קניית ביגוד , קניית אוכל , חוג לילדים) כל אלו לא יהיו מוכרות.
 3. קבוצה שלישית היא הוצאות מעורבות (משמשות גם פרטי וגם עסקי) ואשר מס הכנסה הסביר איך להפריד את העסקי מהפרטי, מדובר בעקרון על ההוצאות הבאות

מי שעובד מהבית:

 • כ 25% מהוצאות החשמל, הוועד, העיריה , האינטרנט (דמי שכירות לא מוכרים)
 • טלפון סלולארי
 • הוצאות רכב (רישיון,דלק,ביטוחים,מוסכים) למי שצריך את הרכב לעיסוק שלו
 • ועוד ..

כמה מס משלמים

בדוח השנתי לוקחים את ההכנסות שלכם כשכירים ומוסיפים להם את הרווח מהעסק שלכם , הסיכום של שניהם ביחד מהווים את הרווח שנתי שלכם.

על הרווח הזה משלמים מיסים באותו אופן ששכיר משלם כלומר לפי מדרגות המס. (כאילו קיבלתם בונוס מהמעביד בגובה הרווח מהעסק)

אודות ליאור וורסל

Avatar
וורסל ליאור רואה חשבון שותף במשרד וורסל את וורסל רואי חשבון הקיים כבר 50 שנה ב 7 שנים האחרונות התחיל המשרד להתמחות בכל הנוגע למסחר באינטרנט על כל הצורות השונות הקיימות ולפעול מול רשויות המס על מנת להקטין את הבירוקרטיה בתחום ולהתאים את הוראות ניהול הספרים למאה ה 21

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *