מ B2B ל F2C – חברת Davik

חברת דביק הוקמה בשנת 1982 בקיבוץ שדה בוקר שבנגב ונמצאת בבעלותו המלאה של הקבוץ. פעילות החברה עוסקת בפיתוח, ייצור, ושיווק יריעות וסרטי הדבקה מסוגים שונים ולמגוון שימושים, הנמכרים ביותר מ-50 מדינות בכל רחבי העולם. בנוסף, החברה מתמחה במתן מענה מלא לסוף קו האריזה, באמצעות סרטי קשירה איכותיים, סטרץ לעיטוף משטחים, ומיכון ייעודי לאריזה, קשירה ועיטוף. בתחילת 2019 החלה החברה בתהליך של מעבר מעולם ה B2B לעולם ה F2C : Factory2Client. תהליך שכולל מגוון רחב של תהליכים. כחברות רבות, מעבר כזה של חברה שמייצאת במיליוני דולרים למהלך של מכירה ללקוח קצה, בודד לפעמים, מצריך תהליכים וחשיבה ואסטרטגיה. את האטסטרטגיה יש לזקק לנקודות ואבני דרך. להלן התהליך שהטמענו בחברה:

1.התנעה – תהליך ההתנעה מתרחש אחרי נקודת ההבנה (ראו סעיף הבא). ולא. לא טעיתי בסדר. זה נכון שנקודת ההבנה היא לפני אבל נכון יותר שהוא יהיה אחר כך. תהליך ההתנעה או פגישת ההתנעה היא הפגישה הראשונית עם נציגי הפרוייקט. וכן..זה פרוייקט לכל דבר ולכן פגישת ההתנעה היא פגישה חשובה. למה ? כי היא מחייבת את הארגון. פגישת ההתנעה היא חוזה הבנה בין הספק לבין הארגון. בשיחת ההתנעה יש לשים לב לנקודות הבאות:

סיור בחברת דביק – 2019

מי הם ה"שחקנים" בפרוייקט ומה תפקיד של כל אחד מהם. בשיחה זו נדרשים אנשים לוגיסטיקה ותפעול, אנשי שיווק וקריאטייב , שירות לקוחות וכמובן מנהל הפרוייקט מצד הארגון.

תיקוף – הצגה של הפרוייקט, לוחות זמנים והיקף.

תקשורת – איך מתנהלת התקשורת בין המשתתפים בפרוייקט. לפעמים יש צורך בלימוד הצוות על ממשק ניהול חדש ויש לקחת את זה בחשבון.

דרישות קדם – מה נדרש לפרוייקט (למשל מדיה, תמונות, סרטונים) ומה יש להכין.

2. נקודת ההבנה – נקודת ההבנה היא השלב בוא הארגון מבין כי עליו לעשות שינוי. תוספת. מהפך. תקראו לזה איך שאתם רוצים אבל זו הנקודה שבה הארגון (בדרך כלל מישהו בעל סמכות בתוך הארגון אשר יכול לחולל תהליכים) מניע תהליך של יציאה לעולם האון-ליין. אם זו חברה ללא און-ליין אז ההבנה היא שצריך לצאת ולהקים את זה ואם זה כמו במקרה הנוכחי של חברת דביק, ההבנה היא שצריך להתחיל בפעילות של F2C – Factory2Client. מה גורם לנקודת ההבנה להתרחש ? תהליכים פנימיים בארגון/חברה או תהליכים חיצוניים. ראו מקרה וירוס קורונה אשר גורם להבנה כי עולם הצריכה הולך להשתנות. נקודת ההבנה היא לא פרק זמן אחיד שהוא יום או שבוע. ייתכן ומדובר בתהליך ארוך (תלוי ארגון) שמתרחש על פני תקופה ארוכה. בסופו של נקודת ההבנה מתבצע תהליך רכש/מכרז או חיפוש אחר ספק.

3. סיור / ירידה לשטח – השלב הזה הוא לא מתאים לכל ארגון או חברה אבל אם הוא אפשרי, המלצה שלי, לא לוותר. הסיור בשטח הוא חשוב גם לשם היכרות וחיבור עם המוצר ויכולת הייצור וגם על מנת לקשר את הארגון והעובדים בו לפרוייקט.הסיור מאפשר לקבל הצצה לקרביים של המפעל / ארגון (בהנחה שמדובר על מפעל יצרני בארץ) ולקבל רעיונות למוצרים חדשים. וכן…יש מצבים בהם מוצרי ה F2C יכולים להיות שונים ממוצרי הליבה של ה B2B. כמובן ששינוי כזה דורש אישור במהותו על אופי המוצרים ועמידתם עם ערכי החברה / ארגון.

4.עדכונים – זוכרים את הלו"ז מהסעיפים הקודמים. הרבה ספקים "נופלים" בנקודה זו. לקוחות אוהבים (וצריכים) שייעדכנו אותם. אם זה במייל, שיחה (מומלץ) או בהפקת דו"ח סטטוס. אפשר כמובן לשלב את שלושתם. העדכון משאיר את הפרוייקט "חי", קובע יעדים, לוחות זמנים ולפעמים דורש לעשות Adjust לאבני הדרך הראשונים שנקבעו.

לסיכום: מעבר מ B2B ל F2C או B2C מצריך הרבה מאוד הבנה וסבלנות. סבלנות ביכולת להסביר לצד השני ולהנגיש עולם שלם , שהוא שונה מהמוכר. ישנם עוד תהליכים וכלים בדרך כמובן שניתן להשתמש בהם, אבל מה שהוצג כאן הם העיקריים ואבני הליבה. בהצלחה.

אחד ממוצרי ה F2C a שפותח בחברת דביק

אודות דביר כהן

דביר כהן
דביר כהן, מנכ"ל שותף בחברת ez-commerce אשר מלווה ויועצת לעסקים ומותגים בכניסה לעולם האי-קומרס. דביר בעל ניסיון של כ 17 שנה בתחום, בעל מותגים שמוכרים בכל העולם ומחבר של מעל 130 ספרי ילדים שנמכרים בפלטפורמות אמזון ברחבי העולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *