ניהול קריירה בימי קורונה

משבר הקורונה מזמן לכולנו התמודדות עם מצב של אי ודאות אישי, משפחתי, בריאותי ובין השאר גם פוגע קשות בשוק התעסוקה. עובדים רבים הוצאו לחופשות ללא תשלום, אחרים פוטרו וחברות רבות הקפיאו גיוסים שתוכננו.

מה שהכי מפחיד אותנו במשבר הקורונה זו אי הודאות: חוסר הידיעה מתי המשבר יסתיים, איזה מחיר אישי נשלם ואיך ייראה שוק התעסוקה ביום שאחרי הקורונה.

כפי שניתן ללמוד ממשברים קודמים בעבר, ברור שבשלב כלשהו משבר הקורונה הנוכחי יחלוף והשאלה הנשאלת היא איך אנחנו נערכים כבר היום ליום שאחרי המשבר.

יש אנשים שרואים במשבר הקורונה מסר שהיקום שלח לנו כדי לשנות את הדרך שבה אנחנו חיים על פני כדור הארץ ורואים בו הזדמנות לאמץ שינויים בחייהם כמו לעזוב את החומר, את הרדיפה אחר כסף, הצלחה, מוניטין, שעות עבודה.

לצידם ישנם אנשים שעולות בהם תחושות מורכבות של איום, קושי, פחד, דאגה, סטרס – כל אותן תחושות טבעיות שבאות לעזור לנו לשמור על עצמנו.

אם עד למשבר הקורונה רבים מאיתנו עסקו בשאלות שנוגעות יותר למימוש עצמי והגשמה אישית, המשבר הנוכחי בדרכו החזיר אותנו בשלב הראשון לעסוק בבסיס של פירמידת הצרכים של מאסלו, בצרכים הקיומיים והבסיסיים הנדרשים לנו להישרדות – לדאוג לאוכל לחודשים הקרובים בהעדר עבודה, לפרוס משכנתא או הלוואות כדי להבטיח קורת גג ועוד.

לאחר שנבטיח את הצרכים ההישרדותיים שלנו, נוכל לעבור להביט על הלך הרוח שלנו וההתייחסות שלנו למשבר ולבחור את התגובה שלנו אליו. המשבר אמנם נכפה עלינו באופן שלא היתה לנו שליטה על בואו ואין לנו שליטה על המועד שיסתיים, אבל יש לנו היכולת לבחור איך להגיב לו.

 • האם אתם חשים מעין שיתוק מול המשבר? יושבים כל היום מול המרקע, צורכים חדשות נונסטופ, מודאגים ומדמיינים תרחישי אימה על מה יהיה?
 • או שאתם מתעלים את האנרגיות שלכם לעשייה? עסוקים בלמידה, בעשייה מגוונת, בחשיבה על שינוי, בחיפוש הזדמנויות?

האתגר שלנו בתקופת משבר הקורונה הוא לייצר משמעות חדשה – כמו שאמר ויקטור פרנקל בספרו "האדם מחפש משמעות". פרנקל תיאר מצב קיצון של תקופת השואה שבה הוחזק במחנה השמדה והנאצים קבעו עבורו כמעט הכל. אבל הוא גם הבין שמה שהנאצים לא שולטים בו זה המיינד שלו, המודעות שלו, ומה שעזר לו לעבור את התקופה הזו הם שני נושאים: הוא דמיין כל הזמן את היום שאחרי המלחמה ואת המפגש עם המשפחה שלו, והוא כתב ספר שהיווה בהמשך את הבסיס לשיטה טיפולית שייסד – לוגותראפיה. עיסוק בשני אלו יחד יצק משמעות לחייו בתקופת השואה וחיזק בו את התקווה ליום שאחרי המלחמה.

אז איך תוכלו לקחת אחריות על מה שבשליטתכם ולייצר עבורכם את המשמעות במציאות המשברית הנוכחית? הנה כמה רעיונות:

 • סדר יום– תייצרו סדר יום ולו"ז שבועי מוגדר שבו יש פרקי זמן שמוקדשים לעיסוק בנושאים שונים: עבודה, ספורט, זמן עם המשפחה, מוסיקה, למידה, זמן עם עצמכםף חשיבה.
 • חדשות– צימצום צריכת החדשות והשהייה ברשתות חברתיות אם הם מדכדכים ומדאיגים אתכם.
 • נשימות– נשימות עמוקות ואיטיות מזרימות חמצן בכל הגוף, מורידות את מפלס החרדה ומכניסות צלילות מחשבה. הקדישו רבע שעה ביום לנשימות עמוקות.
 • תנועה– בדומה לנשימות, גם לפעילויות הכוללות תנועה יש השפעה מרגיעה, מעודדת, שמזרימה אנרגיות לגוף ולנשמה. גם מול הסגר שנכפה עלינו והאיסור להתרחק מהבית, מיצאו את הדרך שנכונה לכם להכניס תנועה בכל יום.
 • חברה– זה הזמן להשקיע בחיזוק קשרי חברה וקהילה, גם וירטואליים.
 • זמן איכות– המשבר הנוכחי היא זמן נהדר להשקיע בפלחים של משפחה, זוגיות, בעצמכם.
 • לעזור, להתנדב– תנו ערך למי שזקוק לידע שלכם, למיומנויות שלכם. התנדבות עוזרת לצאת ממקום הישרדותי ונחשבת לאחד ממגבירי האושר הידועים.
 • טיפול בפיננסים– חשוב שתדעו מה מרווח הנשימה שלכם ומה תוכלו לעשות כדי לשפר את המצב הנוכחי.
 • למידה– אמצו למידה כאורח חיים- למידת דברים חדשים או העמקה בידע קיים. זה יכול להיות לשם חשיפה לתחום שמסקרן אתכם או לשם שיפור הידע המקצועי שלכם. בעקסות המשבר הנוכחי ישנם המון מקורות מידע חינמיים במגוון תחומים, למשל: באתר שירות התעסוקה, במנועי לימוד כמו Lynda, Coursera, Udemy ואף באתרי אוניברסיטאות מובילות בעולם.
 • הוקרת תודה– משבר הקורונה מזמן לנו תקופה מאתגרת ללא ספק. אם אתם מוצאים עצמכם נשאבים לשקיעה במה שאין בחייכם כיום, בבעיות, בדאגות, נסו לאתר מדי יום מספר דברים טובים שקיימים בחייכם שעליהם תוכלו להוקיר תודה גם בתקופה זו.
 • תכנית פעולה עכשוית– יצרו תכנית פעולה שתקדם אתכם כבר היום ליום שאחרי המשבר, בהתאם לתרחישים שאתם יכולים להעלות בדעתכם לתחום העיסוק שלכם. בלי קשר למידת האופטימיות או הפסימיות שלכם כלפי מצב שוק התעסוקה, כולנו נדרשים עכשיו לנשום עמוק, להבין שנקלענו להרפתקאה שאף אחד לא שאל אותנו אם אנחנו רוצים בה, ולעשות את הכי טוב שלנו בנסיבות הקיימות.

אין ספק שחיפוש עבודה בתקופת המשבר מאתגר הרבה יותר לנוכח השוק המקרטע לאור כמות המשרות הקטנה שמגייסים אליהן, והדבר משליך על תחושות של דכדוך, אכזבה, דאגה וסטרס. יחד עם זאת, ישנם חלקים מסוימים בשוק בהם נדרשים עובדים. בנוסף, זכרו שעשייה מייצרת תנועה, מכניסה אנרגיה ואולי אף תעודד גישה יצירתית ופתרונות חדשים ויצירתיים שיעלו בכם.

לכן כדאי שלא תחכו ליום שאחרי המשבר, תתחילו לתכנן את אחרי המשבר כבר היום.

אז מה ניתן לעשות כבר היום?

 1. החוזקות – זהו את החוזקות, המיומנויות והכישורים שלכם וזקקו מהם את התועלת שלכם, הערך המוסף שאתם מביאים אתכם שהוא הבידול שלכם. בעולם שאחרי הקורונה אארגוןנים ידברו במונחים של יכולות ומיומנויות, אז למה לא לזהות אותם כבר כעת?
 2. התפקידים – זהו הם התפקידים אליהם תוכלו להתאים לאור הכישורים והנסיון שלכם ותחקרו מה המיומנויות הנדרשות להם ומה הפער שעליכם להשלים כדי להתאים להם. שימו דגש על המיומנויות הבולטות שנדרשות כיום בשוק התעסוקה דוגמת: פתרון בעיות מורכבות וחדשות, הסקת מסקנות וקבלת החלטות מול מידע רב, ניהול משא ומתן, מכוונות למתן שירות, קולבורציה ותקשורת אפקטיבית, אינטיליגנציה רגשית, גישה יצירתית ויזמית, גמישות מחשבתית, חשיבה ביקורתית, התמודדות עם ריבוי משימות, סקרנות ללמידה.
 3. הארגונים – זהו את הארגונים שעדיין מגייסים בתחום שלכם וכאלו שעשויים להזדקק לבעלי מיומנויות כמו שלכם. תוכלו להעזר בקבוצות שנפתחו ברשתות לטובת מפוטרים, בלוחות דרושים – כמו indeed, glassdoor, לינקדאין ופייסבוק.

זכרו שגם כיום יש תעשיות רבות שממשיכות לגייס.

 • הייטק – משרות בחברות הייטק שמגייסות כיום תמצאו באתר: www.techjobscorona.com  
 • ביומד ופארמה – גם פה נראה גיוסים למקצועות המחקר והתמיכה הרפואית.
 • מוצרי צריכה מתכלים וחברות שליחויות- שני תחומים נדרשים כיום שמגייסים במרץ.

4. קורות חיים– צרו קורות חיים שמשווקים אתכם כהלכה והתאימו אותם למשרות מעניינות תוך שילוב מילות המפתח הרלוונטיות המופיעות בתיאורי התפקיד השונים.


5. ראיונות עבודה – הכינו את עצמכם לראיונות עבודה ובמיוחד לראיונות וירטואלים.

6. הנוכחות הרשתית– זה הזמן לעדכן את פרופיל הלינקדאין, לפרסם מאמרים, להתנדב לכנס וירוטאלי שעשוי למתג אתכם כמומחים בתחומכם, לקיים וובינרים מקצועיים, לשתף כתבות מעוררות חשיבה מתחום העיסוק שלכם, לעקוב אחרי מובילי דעה בתחומכם ולהגיב להם ברשתות. הפעולות האלו תומכות בשיפור המיתוג הרשתי שלכם ועשויות להגביר את האטרקטיביות שלכם בעיני מעסיקים.

7. נטוורקינג– הרחיבו את רשת הקשרים שלכם וחזקו קשרים קיימים- תתחברו לאנשי מפתח, לארגונים ולמשרות. תחשבו רחב פה ותתחברו לקולגות, ממונים, חברים, בני משפחה, שכנים, הורים מהגן של הילדים, מי שמתאמן אתכם בחוג הפילטיס, החבר'ה מהצבא ומהלימודים. ככל שרשת הקשרים שלכם רחבה תוכלו להתייעץ, לקבל טיפים יעילים ועולה הסיכוי למצוא מי מחבר אתכם לארגון, למשרה או למנהל המגייס מישהו כמוכם.

8. גלו תושיה– תסכימו להתנסות וגלו גישה יצירתית וגמישה:

עבודה זמנית עשויה להתברר כארוכת טווח.

משרה חלקית יכולה להתפתח למשרה מלאה בתום המשבר

משרה בארגון עם מוניטין או בתפקיד שחושף אתכם לנסיון בעולם תוכן חדש תוכל גם היא לתרום לכם בטווח הארוך.

9. עצרו להתבוננות ושיקלו שינויים – הכלכלן פרופסור מנואל טרכטנברג סבור שאחרי שנתרגל לחרדה שהמשבר מזמן לנו, נתחיל להרהר בחיינו, בעבודה שלנו ובסל הצרכים והציפיות שלנו ממקום העבודה ונשאל שאלות:

 • האם אני רוצה להמשיך באותו נתיב בו הייתי עד כה?
 • מה אני מחפש? באיזה תפקידים אפרח?
 • מה חשוב לי מבחינה מקצועית?

לצד השאלות האלו, חשוב שתבדקו טוב אם זה הזמן הנכון לכם לעבור תפקיד- גם אם אתם עדיין עובדים, ואפילו בתחום מבוקש. בסופו של יום, גם ארגונים שמגייסים כרגע עשויים להקלע לקשיים ככל שיתארך המשבר ואת המחיר לרוב משלבים אלו שלאחרונה הצטרפו. באותו אופן, אם דרך ההתבוננות החלטתם על שינוי קריירה לתחום חדש – שיקלו שוב, כי האטרקטיביות של חסרי נסיון בכל תחום כיום, נמוכה עוד יותר מימים רגילים. זכרו שאחרי כל משבר ישנה התעוררות וצמיחה. זה לקח זמן אבל קרה בסוף אחרי המשברים של שנת 2000 ושל 2008.

אז קחו אויר, עשו את הטוב ביותר שלכם דרך למידה ועשייה ושימרו על האמונה והאופטימיות שההזדמנויות הנכונות עבורכם עוד יגיעו ואיתם החזרה שלכם לשוק העבודה.

אודות יפעת סיגן ברעם

יפעת סיגן ברעם
יפעת סיגן ברעם- מלווה אנשים וארגונים -מאמנת ויועצת קריירה שמלווה שכירים להגשים שינויים בצמתים מקצועיים -יועצת משאבי אנוש לסטארטאפים -מנחת סדנאות והרצאות למחפשי עבודה בנושאים מגוונים -חברה בנבחרת המאמנים של בי"ס גומא -מתנדבת בעמותת פעמונים כיועצת קריירה -נסיון של 25 שנים בניהול משאבי אנוש בחברות הייטק - תואר שני בלימודי עבודה, הסמכה כמאמנת אישית, לימודי, nlp, cbt פסיכולוגיה חיובית בקרו אותי בדף העסקי בפייסבוק - YifatCoach ובפרופיל הלינקדאין - YifatCoach

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *