5 שאלות שיעזרו לכם לנסח טקסטים שיווקיים מדויקים

אחד האתגרים הגדולים עבור בעלי עסקים המעוניינים לשווק את המותג שלהם אונליין הוא הצורך ליצור כל הזמן עוד ועוד תוכן שיווקי מסוגים שונים. כדי להציג את מוצריו בחנויות ווירטואליות ורשתות חברתיות, נדרש כל בעל עסק לצלם ווידאו, להפיק תמונות בסגנונות שונים, ולכתוב טקסטים שיווקיים למגוון פלטפורמות. כל זאת, כמובן, בנוסף לתפעול העסק על כל היבטיו האחרים. במציאות של עומס כה גדול, לא תמיד נותר זמן ליצירת טקסטים מושכים שילוו את מערך השיווק של העסק. אבל גם אם נדמה לכם שאיש לא קורא יותר, או שתמונה טובה שווה אלף מילים, חשוב לזכור שכתיבה שיווקית היא חלק מהותי מהדרך שבה רוכשים פוטנציאלים חווים את המוצרים שלכם. כל משפט שאתם מפרסמים הוא הזדמנות לספר על ייחודו של המותג שלכם ולבסס את החיבור הרגשי של הלקוחות אל העסק. 

כולנו מכירים דוגמאות לעסקים שכל טקסט שהם מעלים לרשת מרגיש אותנטי ואישי. פעמים רבות, זו תוצאה של זהות עמוקה בין בעל העסק לבין המותג עצמו. אך כמובן שלא תמיד אפשר או מתאים לכתוב עבור המותג מנוקדת המבט האישית שלכם. אז איך תוכלו ליצור בעצמכם שפה ייחודית עבור המותג שלכם ולהצליח לכתוב טקסטים שיווקיים מקצועיים ומושכים? ריכזתי כאן כמה המלצות מתוך נסיוני ככותבת תוכן שיווקי עבור מותגים מתחומים שונים.

ראשית, יש לזכור את העקרון המנחה, שצריך לעמוד בפני כל אחד העוסק בשיווק על כל היבטיו: התאמת הפנייה לקהל היעד. כל טקסט חייב להכתב מתוך מחשבה על הלקוחות הפוטנציאליים שלכם ומתוך הבנה של עולם התכנים שלהם. אולם מעבר לכך, ישנן 5 שאלות שאני ממליצה לכל כותב לשאול את עצמו טרם יצירת הטקסט. שאלות אלה יעזרו לכם להתמקד וליצור טקסט שיווקי רלוונטי ואפקטיבי. אמנם חשוב להקפיד גם על התאמה בין סוג הטקסט לבין הבמה בה יתפרסם, אבל שאלות בסיסיות אלה ישרתו אתכם בין אם מדובר בפוסט לאינסטגרם, טקסט "אודות" באתר או מאמר ארוך:

1. מה הטון שמאפיין את המותג שלי?

כתיבה בשמו של המותג היא למעשה תהליך של האנשה. לכן, אני ממליצה להתחיל את תהליך הכתיבה בתרגיל מחשבתי: נסו להגדיר לעצמכם – אם המותג הזה היה בן אדם, איזה תכונות היו מאפיינות אותו? ובהתאם לכך – מה תהיה צורת הפנייה שלו לקוראים: האם הוא יכתוב ממקום של מומחה המייעץ לאחרים? שותף לדרך המלא בתמיכה ואמפטיות? אחד מהחבר'ה שתמיד צוחקים עם כולם?

 לאחר שתתוו  את "דמותו" העקרונית של המותג, תוכלו לחזור אליה בכל פעם ולבחון אם הטקסט שכתבתם מסתדר עם אותן תכונות מפתח.

2. מה סגנון השפה המאפיין את המותג שלי?

גם התשובה לשאלה זו היא למעשה שילוב של ניתוח קהל היעד והחלטה אסטרטגית לגבי אופי המותג שלכם.  השימוש בשפה הכתובה שונה בין קבוצות שונות באוכלוסייה וחשוב לתת את הדעת על כך. מותג הפונה לבני נוער לא יכול להשתמש באותם ביטויים כמו מותג לאנשי עסקים. עם זאת, הימנעו מלסגל לעצמכם בכח גינונים מוגזמים או ניסוחים מתאצמים שלא באים לכם באופן טבעי. חיקרו היטב את המתחרים שלכם וקראו טקסטים אחרים הפונים לקהל היעד שלכם כדי להתמקד. בסופו של יום, שפה ברורה ורהוטה חשובה יותר מכל נסיון לקלוע לשפת הקהל והדבר שכדאי להימנע ממנו במיוחד הוא ערבוב של כמה משלבים בטקסט אחד.

3. מי הדובר בטקסט ובאיזה גוף הפנייה?

בכל טקסט יש לתת את הדעת לזהות המרומזת של הדובר. אנסה להדגים זאת בצורת דוגמא:
בטקסט שלפניכם, כתבתי בגוף ראשון (אני) ופניתי אליכם הקוראים בגוף שני (אתם). 

"אז איך תוכלו ליצור שפה ייחודית עבור המותג שלכם? הנה כמה המלצות מנסיוני"

יכולתי לחילופין לכתוב בגוף ראשון רבים (אנחנו) ולפנות אל הקוראים בגוף שלישי (הם).

"אז איך יכולים בעלי עסקים ליצור שפה ייחודית עבור המותג שלהם? הנה כמה המלצות על סמך הנסיון שרכשנו."

או אפילו לפנות אל הקורא בגוף שני יחיד (אתה) ולהשאיר את זהות הכותב סתמית.

"אז איך תוכל אתה ליצור שפה ייחודית עבור המותג שלך? הנה מה שממליצים עליו המומחים"

לכל בחירה כזו יש השלכות על רוח הטקסט והאווירה העולה ממנו. בחירה מודעות והקפדה על אחידות בזהות הדובר וגוף הפנייה תגרום לטקסטים שלכם להיות מגובשים ומדויקים יותר.

4. מה המסר המרכזי בטקסט?

אז מה בעצם אתם רוצים לאמר? במרכזו של כל טקסט שיווקי חייב לעמוד מסר ברור שהקורא יוכל לקחת עמו. זה יכול להית מסר שיווקי לחלוטין כגון "עכשיו המוצרים שלנו ב-20% הנחה" או מסר מופשט יותר כגון "אנחנו כאן עבורכם בימים אלה" אבל חייב להיות ברור מה הוא. דרך טובה לעשות זאת, היא להתחיל בכתיבת המסר ואז לבנות מסביבו הקדמה, דוגמאות וסיכום. 

5. מה המטרה בטקסט וההנעה לפעולה שבו?

הנעה לפעולה היא חלק הכרחי בכתיבה שיווקית. אם תספרו לקורא על המוצרים שלכם, אבל לא תגידו לו היכן ניתן למצוא אותם, לא תשרתו את העסק שלכם. אופי ההנעה לפעולה צריך להתאים למטרת הטקסט: אם המטרה היא לספר לקורא כמה המוצר שלכם טוב, הוסיפו הנעה לפעולה שמזמינה אותו לראות את המוצר מקרוב. אם המטרה היא ליצור מודעות לקיומכם, הזמינו אותו להכנס לאתר ולקרוא עוד אודות העסק.

סיכום

כתיבה בכלל וכתיבה שיווקית בפרט היא יכולת שבאה בקלות לחלק מאתנו, אך נראית מאיימת מאוד עבור אחרים. אני מאמינה שכל בעל עסק יכול ללמוד לספר את סיפור המותג שלו ברחבי הרשת, אם רק ישקיע באפיון שפת המותג ובנייה שיטתית של טקסטים שיווקיים קולעים.

אודות אלכסנדרה

אלכסנדרה
כותבת תוכן שיווקי בעברית ובאנגלית מתמחה בבניית אסטרטגית תוכן וכתיבה לרשות החברתיות עבור עסקים קטנים ובינוניים. ליצירת קשר: alexroskin@gmail.com

אולי יעניין אותך גם

איך להשתמש ב Canva כדי ליצר בעצמכם תוכן ויזואלי מעולה לרשתות החברתיות

האינטרנט הוא מדיום חזותי. כולנו מבצעים החלטות על סמך המראה של האתרים וערוצי המדיה החברתית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *