7 מגמות במסחר האלקטרוני שכדאי להביא בחשבון בשנת 2020

תעשיית המסחר האלקטרוני צומחת בקצב מהיר, המכירות המקוונות במהלך 2019 הגיעו ל-3.5$ טריליון. צמיחה זו צפויה לגדול עוד יותר בשנת 2020 לכן, היזמים בתחום המסחר האלקטרוני חייבים להיות מעודכנים, כל הזמן, במגמות האחרונות של עולם הקניות המקוונות כדי לשמור על יתרונם. הינה המגמות המובילות במסחר האלקטרוני שכדאי להביאן בחשבון בשנת 2020.

מסחר אלקטרוני בעזרת ממשק קולי

אחת המגמות העתידיות החזקות ביותר במסחר האלקטרוני היא המינוף של טכנולוגיות כגון אלכסה של אמזון, סירי של אפל והסייען של גוגל. קניות בעזרת ממשק קולי צפויות להגיע ל-40 מיליארד דולר בשנת 2020 משום שיותר משקי בית מאמצים טכנולוגיה זו ומשתמשים בה לצורך ביצוע רכישות יומיות. הוספת אפשרות לחיפוש קולי ליישומים האינטרנטיים שלך בחנות האלקטרונית, תניע את העסק שלך ותציע חווית קנייה חלקה עבור הלקוחות שלך.

תוכנות צֶ'טְבּוֹט עבור שירות הלקוחות

בהמשך ישיר למגמות העונות על צרכים של שירותי הלקוחות, נמצאות תוכנות הצ'טבוטים אשר שולטים בעתידו של המסחר האלקטרוני ב-2020. התוכנה, בעלת בינה מלאכותית, מתקשרת עם המשתמשים בשפה טבעית באמצעות יישומי הודעות, וכך מאפשרת לעסקים לתקשר עם כמות גדולה של לקוחות, ומצד שני, לפחית את הביקוש לעובדים נוספים בחברה. לפי סקר מטעם Oracle, 80% מהעסקים בשנת 2020 יעשו שימוש באוטומציה, באמצעות תוכנות צ'טבוֹט, ע"מ לאפשר תגובה מהירה יותר ולשפר את האינטראקציה עם הלקוחות.

שיווק המסחר האלקטרוני בלמידת מכונה

שיווק יעיל, המכוון להגברת ההמרה, מהווה חלק בלתי נפרד מאסטרטגיות צמיחה במסחר האלקטרוני. משווקים באינטרנט מבצעים אוטומציה והתאמה אישית של חווית הקנייה באמצעות אלגוריתמים מתקדמים לניתוח נתונים. היכולת להציע ללקוחות המלצות מסוימות, על סמך העדפותיהם, מעניקה למוכרים במסחר האלקטרוני, כלי חזק לשיפור שיעור הלחיצות בקישוריהם. ככל שלמידת המכונה מתפתחת, כך גם גדלה היכולת להתאים קמפיינים שיווקיים לפרופילים מסוימים של לקוחות, מה שהופך את למידת המכונה למגמה הכרחית בתחום של המסחר האלקטרוני לשנת 2020.

שיווק באמצעות סרטי וידאו

השיווק בווידיאו ממשיך להתפתח לכדי הפיכה לדרך פופולרית מאוד לשיפור מעורבותם של המשתמשים, ולהעברת מידע על אודות המוצרים, בצורה נעימה, המושכת את העין. בדוח של HubSpot, אשר פורסם לאחרונה, נמסר כי 85% מהעסקים עשו שימוש בווידיאו ככלי שיווקי בשנת 2020.

בשל דרישות היום-יום ומגבלות הזמן של מרבית הצרכנים, השימוש בווידאו כדי לעורר עניין במוצר ולהציג את נקודות המכירה עבורו, הינו אסטרטגיה חשובה להגדלת שיעורי ההמרה. למעשה, אותו דוח מציג כי 90% מהצרכנים מחליטים על קנייה מסוימת על סמך קטעי וידאו מוטבעים. סרטי הוידאו נהדרים גם כדי למשוך את תשומת הלב של הצרכנים. 

קיימות

מגמה עתידית נוספת במסחר האלקטרוני שכדאי להביא בחשבון בשנת 2020 היא החלטותיהם של הצרכנים לגבי רכישות על סמך שיקולים מוסריים.  IBM Institute for Business Value דיווח בכנס הקמעונאות הגדול Retail’s Big Show השנה, כי 57% מהצרכנים ברחבי העולם יינטשו את נאמנותם למותג מסוים משיקולים סביבתיים. מענה לערכים האישיים של הלקוחות, לא רק שיניע את המכירות שלך, אלא גם יתרום לצמצום הפגיעה בסביבה. הפחתת חומר האריזה והצעת מוצרים אתיים, הם דרכים מצוינות לצמצם את הפגיעה בעסק שלך וכדי להשפיע על הלקוחות לבחור את המוצר שלך.

הרחבת שוק ה-B2B

לפי Statista, מכירות B2B במסחר האלקטרוני יגיעו ל-4.2$ מיליארד בשנת 2020. כמות הולכת וגוברת של עסקים B2B עוברים לשיווק מקוון ע"מ לצמצם את המכשולים בהחדרתם לשוק הבין-לאומי, ונראה כי מגמה זו תימשך. מינוף טכנולוגיות תקשורת וקמפיינים שיווקיים באמצעות דוא"ל ישיר להנעת מעורבותם של הלקוחות הם דרכים פופולריות לצמיחת עסק B2B מקוון.

היבט חשוב נוסף במעבר של עסק B2B למקוון, הוא ניהול הנתונים העסקיים באמצעות פתרונות טכנולוגיים מתקדמים כגון תוכנת ERP. אומנם המודל למסחר אלקטרוני זה נבדל מ- B2C, הצמיחה של מגזר זה תמשיך במגמת גדילה גם בשנת 2020. החברה למחקר השוק Forrester צופה כי מכירות ה-B2B במסחר אלקטרוני יהוו 17% מהשוק האמריקני עד שנת 2023.

מציאות רבודה (AR)

המציאות הרבודה כוללת טכנולוגיית תלת-ממד ע"מ לשפר את חווית הלקוח. עם התפתחות המציאות הרבודה, ירוויחו המוכרים במסחר האלקטרוני, מההזדמנויות החדשות שיעזרו לקונים לבדוק את המוצרים טרם הרכישה, וכך הם יוכלו להיות בטוחים שיקבלו את מבוקשם בניסיון הראשון.

לדברי גרטנר, בשנת 2020 100 מיליון צרכנים יעשו שימוש בטכנולוגיית המציאות הרבודה כדי לקנות מוצרים בסכומים הצפויים להגיע לכדי 60 מיליארד דולר. כמובן שהקניות בעזרת המציאות הרבודה נמצאות עדיין בחיתוליהן. בעתיד של המסחר האלקטרוני אנו נראה צמיחה עקבית בסביבות משופרות, המשתמשות במציאות רבודה, ככל שהטכנולוגיה מתפתחת. דוגמאות לקווי מסחר אלקטרוני המובילים את מגמת המציאות הרבודה הן קמעונאיות משקפיים, חנויות איפור ומוכרי ריהוט לבית. 63% מהצרכנים שענו על הסקר ממומחי CRO Invesp  מדווחים כי המציאות הרבודה תשפר את חווית הקנייה שלהם, וכמעט אותה כמות של עונים אמרו כי יבחרו במוכר המשלב מציאות רבודה בפלטפורמה שלו. יצירת סביבה בעלת מציאות רבודה, שבה יוכלו המשתמשים לבדוק את המוצרים באופן וירטואלי, תמשוך לקוחות רבים יותר, ולכן, זאת מגמה עתידית במסחר האלקטרוני שכדאי להביא בחשבון.

סיכום

להצליח כיזם במסחר האלקטרוני בשנת 2020 דורש עמידה בקצב התפתחותן של המגמות העתידיות. מוכרים רבים העוסקים במכירה מקוונת, מייעלים את תפעולם באמצעות שילוב של תוכנות מתקדמות, המשפרות את חווית הקנייה, ומניעות שיעורי המרה.

מלבד הפן הטכנולוגי, הצרכנים גם מחפשים מותגים המתאימים לערכים החברתיים שלהם. המוכנות מראש למגמות עתידיות אלה, תאפשר למוכרים העוסקים במכירות מקוונות להמשיך ולהגדיל את עסקיהם בשנת 2020 ואילך.

אודות קארין פרידמן

קארין פרידמן
קארין פרידמן, כותבת תוכן בחברת פיוניר, מתמחה בתחום המסחר האלקטרוני

אולי יעניין אותך גם

איך להשתמש ב Canva כדי ליצר בעצמכם תוכן ויזואלי מעולה לרשתות החברתיות

האינטרנט הוא מדיום חזותי. כולנו מבצעים החלטות על סמך המראה של האתרים וערוצי המדיה החברתית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *