אקזיט באמזון ? זה מה שצריך לדעת.

5 שאלות נפוצות בקשר לאקזיטים באמזון – עו"ד יעל קבילי

בתקופה זו, בה שווקים רבים נתונים לירידה ומרבית העולם המערבי יושב בביתו, ניראה שעולם האי-קומרס בכללותו חווה צמיחה ופריחה.

מוכרי אמזון רבים חולמים על "אקזיט", וחלקם כבר מתחילים להיערך למכירת העסקים שלהם. גם אם מימוש החלום עודנו רחוק, ישנם מספר עקרונות שכדאי להכיר, כבר מההתחלה. במאמר ראשון זה, החלטתי לרכז עבורכם מספר שאלות נפוצות שאנחנו נתקלים בהן מידי יום, ואשר יסייעו לכם להבין את תהליך המכירה באופן טוב יותר

 1. מה הקונה ירכוש ממני? את הליסטים, או את כל החנות שלי? או אולי את החברה שלי?

מרבית הקונים אינם רוכשים מניות בחברה של המוכר, ומעדיפים לרכוש את הנכסים המוחזקים על ידה: חנות באמזון, טריידמארק, אתר, קשרי ספקים וכו'. מרבית העסקאות, אם כן, מסתיימות בהעברת הבעלות בנכסים אלה מן המוכר לקונה.

רוב הקונים יעדיפו לקנות את החנות כולה ולא את הליסטים הבודדים, מסיבות שונות כגון המורכבות של העברת ליסטים מחנות לחנות, שימור הפידבקים והקמפיינים הפרסומיים של החנות, ניצול תנאי תשלום נוחים יותר מאמזון הקיימים בחשבונות ותיקים, ועוד..

2. האם חנות ניתנת בכלל להעברה?

בהחלט! חשוב כמובן לדעת לבצע את התהליך, אולם כל עוד הוא מתבצע באישור אמזון, ובברכתה- ניתן לבצע העברת בעלות בחשבון. כנ"ל לגבי שינוי של חשבון בנק המשויך לחנות, כרטיס אשראי וכו'- יש לבצע את התהליך באישורה של אמזון, כדי למנוע השעיות מיותרות.

3. מיהם הקונים הטיפוסיים?

מרבית הקונים הן חברות אי-קומרס, שמעוניינות "לבלוע" לתוכן מותגים נוספים.

בשנתיים האחרונות הצטרפו לקונים אלה קרנות הון סיכון או private equity , שזיהו הזדמנות כלכלית  מבטיחה בהשקעות מסוג זה. לקרנות אלה יש לרוב "זרוע ביצועית", קרי, סוכנות (פנימית או חיצונית) שמנהלת את החשבונות עצמם לאחר הרכישה.

קונים פרטיים – לרוב מוכרים בעלי חנות פעילה באמזון או שחקנים חדשים שמעוניינים להיכנס לתחום, חלקם בעלי רקע מתחומים משיקים.

בתקופה האחרונה, מגלות עניין בתחום גם חברות גדולות בעלות מותגים בתחום הריטייל, שמבינות כי כניסה לתחום האי-קומרס יכולה להיעשות באופן מהיר יחסית באמצעות רכישת עסקים קיימים.

4. כיצד מחשבים את שווי החנות?

הנוסחה המקובלת בתעשייה לחישוב מחיר הרכישה של החנות, כוללת מכפיל על הרווח המחושב (SDE) של החנות ב-12 החודשים האחרונים, בתוספת שווי המלאי:

Account value = SDE X (multiple of 2 to 4) + Inventory Cost

הרווח השנתי המקובל בתחום זה קרוי SDE –  SELLER DISCRETIONARY EARNING, שמשמעותו הרווח שיישאר לבעלי החנות לאחר הפחתת כל ההוצאות הישירות, למעט שכרו. באופן כללי, ניתן לחשב את הSDE כך:

SDE = Revenue – Amazon’s Fees – advertising costs – Cost of Goods – other direct operational costs

במילים אחרות, נהוג להסתכל על הרווח לפני מס, לאחר שהפחתנו מההכנסות את כל ההוצאות שקשורות ישירות לחנות, לרבות עמלות אמזון, עלות הסחורה ושילוח, עלויות פרסום, עלות עובדים ישירים וכדומה, אך מבלי לכלול את השכר של בעל החנות, שכר דירה, רכב וכו'. לרווח זה יתווסף הרווח מערוצי מכירה נוספים מלבד אמזון, ככל שקיימים כאלה לעסק.

המכפיל – על מנת לחשב את שווי החנות, כאמור, יוכפל ה- SDE השנתי ב – 2 עד  4. כפי שאפרט בהמשך, המכפיל תלוי במספר רב של קריטריונים (ראו שאלה 5 להלן), וייתכנו מקרים שבהם המכפיל יהיה נמוך יותר או גבוה יותר מהטווח הנ"ל . ככלל אצבע, ניתן לומר שהמכפיל הממוצע בשוק לחנות מוצלחת הינו כ-3.

דוגמא לחישוב שווי החנות:

 • מחזור החנות הוא 4 מ' דולר
 • הרווח SDE הוא 1.2 מ' דולר
 • ניקח מכפיל ממוצע של חנות מוצלחת – מכפיל 3 למשל.

במקרה כזה שווי החנות יהיה:

US$ 1.2M X 3 + Inventory Cost = US$ 3.6M + Inventory Cost

5. כיצד נחליט מהו המכפיל?

על מנת לקבוע את המכפיל, וכתוצאה מכך את שווי החנות, נהוג לבחון ולשקלל מגוון קריטריונים, כגון:

 • האם ההכנסות והרווח בחנות במגמת עלייה חודשית ושנתית? האם מדובר בחשבון צומח?
 • גודל החשבון – סך המכירות והרווח
 • אחוז הרווח מתוך המכירות  וה- ROI בחשבון
 • מספר הביקורות, והציון הממוצע
 • מספר שנות פעילות החשבון – יתרון ככל שהחשבון ותיק יותר
 • ייחודיות המוצר והתחרות בשוק
 • מגוון המוצרים בחשבון וחלוקת המכירות ביניהם – האם החשבון נסמך ברובו על מוצר אחד, או יותר?
 • באילו שווקים החשבון בפעיל? רק ארה"ב? האם ישנן מכירות בערוצים נוספים מלבד אמזון?
 • פוטנציאל צמיחה בתוך ומחוץ לאמזון
 • האם ישנה עונתיות בחשבון? האם רב המכירות מגיעות במהלך מספר חודשים בודדים או מתחלקות באופן דומה לאורך השנה?
 • טריידמארק רשום- מותג שמוגן ורשום.
 • מורכבות העסק וכוח האדם הנדרש לניהולו
 • האם ישנה בלעדיות לייצור המוצרים?

ספקים –  תנאי תשלום, זמני אספקה, מספר הספקים, האם ישנן אלטרנטיבות לגיבוי וכו'.

אלו היו 5 השאלות הנפוצות ביותר בתחום האקזיטים באמזון, ועקרונות חשובים שמוטב להכיר.
ועצה אחרונה לסוף:
בין התחלתם את תהליך המכירה, ובין אם התחלתם רק להיערך לו, לעולם אל תתנהגו כאילו אתם מוכרים בקרוב. המשיכו להשיק מוצרים ולהשקיע בעסק, בהנחה שאינו עובר ידיים בקרוב. עסק ״מוזנח״ שבעליו הפסיקו להשקיע בו יחווה בדרך כלל ירידה במכירות, ובימנו, קשה יותר למכור עסק בצניחה. הפעילו את העסק כרגיל, עד שהכסף בכיס.

אודות יעל קבילי

יעל קבילי
יעל קבילי היא מייסדת משרד קבילי ושות (www.e-cabilly.com) ואחת מעורכי הדין המובילים בעולם בתחום האי-קומרס. משרדה מייצג אלפי מוכרי אמזון בישראל ובעולם, ומתמחה בין היתר בהשעיות באמזון, רישום של סימני מסחר בארה"ב ובעולם, פטנטים וזכויות יוצרים, חוזים, וסוגיות משפטיות אחרות מול אמזון. יעל בעלת תואר שני מאוניברסיטת קולומביה, והיא בעלת רישיון לעריכת דין בניו יורק ובישראל. כמו כן, יעל מייסדת במשותף של חברת Fortunet, חברה לבנקאות השקעות המתמחה בקנייה ומכירה של חנויות אמזון. www.fortunet.net

אולי יעניין אותך גם

מסחר באיביי – יתרונות וחסרונות

איביי היא זירת מסחר עולמית הקיימת משנת 1995, ותיקה מאוד. התחילה כאתר למכירות פומביות ואט …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *