Amazon News – April 2020

מיידי חודש אני מפרסמת מאמר עם הדברים המרכזיים שקרו באמזון באותו החודש. עם הזמן גיליתי שאמזון היא סוג של תמנון רב זרועות שפרוס בכל כך הרבה תחומים שאותי באופן אישי זה קצת הדאיג.

ובכל זאת חברה בסדר גודל כזה מצליחה לזוז מהר ולחדש ממש כמו סטארטאפ. תקופת הקורונה היתה דוגמא לאיך חברה בסדר גודל כזה יכולה לנוע מהר בתנאי חוסר וודאות ולתפוס מקום מאוד חיוני ומרכזי. 

יאמר לזכותם שאמזון תמיד שמה לעיניה את טובת הלקוח ומסתכלת בעיניים ארוכות טווח ולא בהכרח על הרווח המיידי גם אם זה מוריד את מחיר המניה וגורר תגובות שליליות מהאנליסטים.

את הבלוג המלא של חודש אפריל תוכלו לקרוא באתר שלי. בחרתי לשתף אתכם כאן באירוע המרכזי – פרסום תוצאות הרבעון הראשון של 2020 והשפעת הקורונה על התוצאות הכספיות.

אז אמזון מפרסמת את תוצאות הרבעון הראשון עם גידול של 26.4% בהכנסות ומייד מודיעה שהיא עומדת להוציא את כל הרווחים שלה על השקעות שקשורות בנגיף הקורונה ובפעילות שתסייע לה לחזור לשגרה כמה שיותר מהר תוך שמירה על בריאות העובדים שלה.

משפט אחד של המנכ"ל ג'ף בזוס למשקיעים מסביר הכל – 

If you’re a shareowner in Amazon, you may want to take a seat

אז נתחיל מהתוצאות – 

  1. הרווח למניה היה נמוך מעט מהציפיות ועומד על $5.01
  2. מכירות נטו גדלו ב 26.4% (בהשוואה לרבעון הראשון שנה שעברה) ועומדות על $75.5B
  3. ה Operating income – ירד ב 10% (בהשוואה לרבעון הראשון שנה שעברה) ועומדת על $4B 

אפשר לראות את הגידולים המשמעותיים (שנה מול שנה) ב AWS, שירותי המנוי – טלוויזיה, מוזיקה, ספרי שמע, משחקים … ומוכרי צד שלישי (עמלת מכירה, ליקוט, שילוח, אחסון ..) . ניתן גם לראות את ההבדל המשמעותי בהכנסות בין החנויות הפיזיות לבין חנויות האונליין. 

במהלך השנה ישנה עונתיות ידועה מראש כמו סוף השנה וה Prime Day שאליהם אמזון מתכוננת מראש. למשבר הנוכחי לא היה לאמזון זמן להתכונן והיא הגיבה תוך כדי תנועה – 

  • מיגנה את העובדים והכילה תקנות Social Distance, 
  • גייסה 175,000 עובדים
  • עצרה קבלת סחורה לא הכרחית למחסנים ותיעדפה את הסחורות בהתאם לצורך וביקושים. 
  • ועוד …

אמנם הביקושים למוצרים היו גבוהים אבל הרווחיות על המוצרים ההכרחיים, שאותם אמזון תיעדפה בהתאם לדרישות התקופה והצרכנים, לא היתה בהכרח גבוהה. מה שגרם לעלויות מלאי גבוהות יותר מהרגיל.

עלויות ה Fulfilment ביחס ל Net Sales עלו באופן משמעותי. והיחס הזה הוא הגבוהה ביותר שהיה לאמזון ב 3 שנים האחרונות. 

אמזון השקיעה כבר מעל ל $600M בעלויות שנוגעות לפעילות בעת תקופת COVID-19 – שכר, מיגון, בדיקות .. ומתוכננים להשקיע סכומים נוספים ב Q2 על מנת להחזיר את כל המחסנים והעובדים לפעילות מלאה. אמזון מתכננת להוציא את כל הרווחים של Q1 ב Q2 על מנת לעמוד בציפיות ולחזור לפעילות מלאה.

למי שמחפש מניה להשקיע בה – 

>> ‘If you’re a shareowner in Amazon, you may want to take a seat’ — Amazon reports earnings, plans to spend all Q2 profits on coronavirus response

לסיכום – יש שקוראים לזה דצמבר באפריל, כמות הפעילות והמכירות שהיו באמזון בחודשיים האחרונים עולה על כל דמיון. אבל כמו בחיים לא הכל ורוד ובשטח יש הרבה מאוד מורכבות שחברה בסדר גודל כזה צריכה להתמודד איתה. כפי שזה נראה בכל הפרסומים והמאמרים היא הצליחה להתמודד עם המורכבות בצורה מדהימה וביססה את מעמדה כאחת החברות המובילות והמרכזיות במשק בארה"ב. 

אודות מירב שוורץ ויטס

מירב שוורץ ויטס
מירב שוורץ ויטס, בעלת ניסיון של למעלה מ-15 שנה בפיתוח עסקי, שיווק ומכירות בארגונים גדולים בינלאומיים, יועצת של מכון היצוא. מייסדת חברת Wise Commerceהמתמחה בתכנון, הקמה, ניהול וקידום של פלטפורמות מסחר מקוון (חנויות אונליין וזירות מסחר) מבוססות ניתוח אנליטי מכוון תוצאות, Amazon Certified Partner.

אולי יעניין אותך גם

למה Etsy ?

Etsy  זירת המסחר לאמנות ועבודות יד אטסי היא המקום לקנות עבודות יד, מוצרי וינטאג' ופרטי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *