ארביטראז' למתחילים

ארביטראז' (לפי ויקפידה) הוא ניצול של פער במחיריו של נכס מסוים בשני שווקים או יותר, למטרת רווח. פעולת ארביטראז' פשוטה עשויה לכלול רכישת נכס בשוק שבו מחירו זול ומכירתו בשוק אחר במחיר גבוה יותר.

כאשר אנחנו מדברים על ארביטראז' כשיטת מכירה באמזון, אנו מתכוונים לרכישת מוצר בחנות מסוימת ומכירתו באמזון תחת חשבון המוכר שלנו בשיטת FBA – FULFILLMENT BY AMAZON, כלומר אנחנו נשלח את המוצר לאמזון והם יעשו את הפולפילנט (אריזה ומשלוח) ללקוח שירכוש את המוצר. ניתן, כמובן למכור גם בשיטת FULFILLMENT BY MERCHANT – FMB כך שאנחנו נשלח את המוצר ישירות ללקוח, אך בזה נעסוק בהזדמנות אחרת.

בואו נפרק את ההגדרה ונבחן את עקרונות השיטה:

 1. רכישת המוצר – אנחנו רוכשים מוצר שכבר קיים בשוק וכבר נמכר באמזון (בניגוד לדוגמא לשיטת הדרופשיפינג, שם מתבצעת המכירה לפני שאנו רוכשים את המוצר או הפרייבט לייבל שם אנו מפתחים מוצר ייחודי תחת הברנד שלנו).  
 2. מהיכן רוכשים – רכישת המוצר מחנות און ליין, לדוגמא  Target.com, נקראת און ליין ארביטארז' ONLINE ARBITRAGE וכאשר אנחנו קונים את המוצר מהחנות הפיזית (הולכים לחנות של טרגט ורוכשים את המוצר) נשתמש במונח RETAIL ARBITRAGE. שיטת ה – RETAIL ARBITRAGE פחות רלוונטית למוכרים ישראלים ולכן נתמקד בשיטת ה – ONLINE ARBITRAGE. כמו כן, לרוב הרכישה מהאתר או מהחנות נעשית באותה הארץ בה נמכור את המוצר באמזון, לדוגמא אם אנחנו מתכוונים למכור את המוצרים ב Amazon.com נקנה את המוצרים מחנויות און ליין בארצות הברית. במקרה שלנו, לא נקנה את המוצרים באתרים כמו עליבאבא ודומיו.
 3. את המוצר נשלח מהאתר לכתובת של מחסן הביניים שאנו עובדים איתו. מחסן הביניים הוא חולייה חשובה בשרשרת ותפקידו לוודא שהכמות שרכשנו מהמוצר היא הכמות שהגיע והמוצר הגיע במצב שרכשנו אותו. כמו כן, המחסן יארוז את המוצר מחדש וישלח אותו לאמזון תחת תוכנית שילוח שתוקם מחשבון הסלר שלנו
 4. כאשר המוצר יגיע למחסני אמזון וייקלט, הוא יהיה זמין למכירה תחת הליסט הקיים ואנחנו נהיה עוד אחד מהמוכרים על אותו הליסט.
 5. כאמור, כאשר תתבצע קניה של המוצר באמזון, כל פעילות הפולפילמנט (אריזה ומשלוח ללקוח) תתבצע על ידי אמזון בשיטת ה FBA

הרעיון בארביטארז' הוא למצוא מוצרים שיניבו לנו רווח אחרי כל ההוצאות הכרוכות בתהליך לעיל.

בואו נבחן את הדוגמא הבאה:

בתאריך 12.4.2020, מצאנו את המוצר Cheez-It Original Baked Snack Crackers – 21oz באתר של טרגט. עלות יחידה של המוצר היא $4.69 לפני משלוח ומיסים.

בקנייה של 10 יחידות (בשביל להנות ממשלוח חינם) כל יחידה תעלה לי $4.98  לשליחה למחסן הביניים.

לאחר שהמוצר הגיע למחסן הביניים, הוא ייבדק ויארז מחדש לשליחה לאמזון. עלות מחסן הביניים להכנת המשלוח לאמזון והמשלוח למחסן של אמזון יעלו בדוגמא שלנו $1.25 ליחידה. ולכן העלות הכוללת שלי למוצר היא $6.23 .

המוצר נמכר באמזון תחת קטגוריית הגרוסרי ומדורג ב 2% העליונים של הקטגוריה (דרוג של 14,000 בממוצע ב 90 יום האחרונים). בשוטף, אמזון מוכר את המוצר ב $4.54 אבל בגלל המצב הוא יצא מהסטוק באמצע מרץ ומאז הוא חוזר ויוצא מהסטוק כל הזמן). המוצר נמכר בזמן הבדיקה על ידי מוכרי צד שלישי (כמונו) במחיר של $25 ויותר.

לאחר שהמוצרים הגיעו למחסני אמזון ויהיו זמינים למכירה, נסתכל על המתחרים שלנו בליסט ובכמה נמכר המוצר בתקופה האחרונה. אם לדוגמא נחליט למכור את המוצר FBA במחיר של $25, נשלם עמלות אמזון בגובה של $8.75 ונשאר עם $16.25 נטו אחרי עמלות. מהסכום הזה נוריד את עלות המוצר של $6.23 והרווח שאנחנו יכולים לצפות לו הוא $10.02  ליחידה או $100 לכמות של 10 יחידות שרכשנו. זהו רווח דולרי גבוה יחסית להשקעה שלנו. בדיקה נוספת שנצטרך לעשות היא תוך כמה זמן נמכור את 10 היחידות שלנו בהתחשב בתחרות, בדרוג ובמחיר. נראה שבתנאים האלו, נוכל למכור את המלאי שלנו תוך שבוע – עשרה ימים.

מעבר לרווח הדולרי, אחד המדדים החשובים שאנחנו מסתכלים עליו בארביטראז בשביל להחליט על כדאיות רכישת המוצר הוא ההחזר על ההשקעה ROI – RETURN ON INVESTMENT, כלומר השוואת כמות ההכנסה המתקבלת ביחס לעלות ההשקעה שלנו. חישוב המדד מתבצע באמצעות חישוב הרווח מההשקעה חלקי עלותה. במקרה שלנו, אנחנו מסתכלים על החזר על ההשקעה של 160% – השקענו $6.23 דולר במוצר והרווחנו $10.02  דולר אחרי כל ההוצאות.

איך נדע איזה החזר על ההשקעה הוא טוב או לא?  ובכן, קביעת מינימום ROI שנוח לנו לעבוד איתו תלויה במודל העסקי שלנו ומשתנה בין מוצר ומוצר. ככלל אצבע, ROI של 30% ורווח דולרי של 8-10 דולר, הם המינימום לעבוד איתו בארביטראז', אבל אם מצאנו מוצר שנוכל למכור ממנו כמות גדולה ומהר, נחשוב אולי להתפשר גם על ROI ורווח דולרי נמוכים יותר. לעומת זאת, לדוגמא ברבעון הרביעי (אוקטובר-נובמבר) ותקופת החגים, נצפה לעבוד עם ROI ורווח דולרי גבוהים יותר.

איפה נוכל למצוא מוצרים מתאימים לארביטראז'?

הדרכים המקובלות למציאת מוצרים מתאימים למכירה בארביטראז' משלבות ניתוח עכשווי והיסטורי של מחיר, תחרות, דרוג המוצר (BSR) ועוד. השיטה ה"מסורתית" של חיפוש ידני של מוצרים, התחלפה כיום בשימוש בכלים ואסטרטגיות שונות ומתקדמות למציאת מוצרים כגון: טקטיקל ארביטראז', קיפה וכלים נוספים. אתרים רבים מציעים דילים ותוספי כרום שונים יכולים לתת לנו מידע בדף המוצר עצמו על הרווח ממוצרים פוטנציאליים שאנחנו חושבים לרכוש, לרבות מידע הסטורי על המחיר, התחרות ודרוג המוצר לאורך זמן.

מדוע יש ארביטראז' באמזון?

אמזון נחשבת כיום לפלטפורמה שמציעה את מגוון המוצרים הגדול ביותר שאפשר למצוא. יש לה מאות מליונים של לקוחות בכלל ולקוחות פריים בפרט שמעדיפים את פשטות הרכישה והמשלוח חינם שאמזון מציעה ללקוחותיה. חדוות הקניה מצד אחד והידיעה שאמזון מעמיד את הלקוח בראש (מחיר, החזרות וכו') הפכה את אמזון לפלטפורמת המועדפת על הלקוחות שרוכשים מוצרים און ליין.

לאור האמור, נוצר באמזון ארביטראז' בעיקר במקרים ולמוצרים הבאים:

 1. מוצרים עם ביקוש גבוה והיצע נמוך – לדוגמא צעצוע נחשק שהרבה ילדים רוצים לעומת הכמות שיש לאמזון להציע.
 2. חוסר היצע בחנויות מתחרות – ללקוח קשה למצוא את המוצר בחנויות האחרות והוא פונה לאמזון לרכישה
 3. מחסור באספקת המוצר – המוצר יוצא מהמלאי בתדירות גבוהה. מכיוון שאמזון אמור למכור את המוצר במחיר הרגיל שלו, יציאה של אמזון מהמלאי משאירה את מוכרי הצד השלישי על הליסט לרוב במחירים גבוהים יותר
 4. אמזון לא מוכר את המוצר בעצמו והמוצר נמכר על ידי מוכרי צד שלישי – לרוב המחיר יהיה גבוה יותר מהמחיר הרגיל
 5. הקונים באמזון מוכנים לשלם פרמיה עבור הנוחות, הבטחון בקניה והמשלוח חינם
 6. ה"מחשבה" של הקונים שהמחיר באמזון הוא תחרותי ונמוך יחסית לשאר החנויות

במה שונה שיטת הארביטראז' בשיטות מכירה אחרות באמזון? להלן ההבדלים העיקריים

 1. השקעה כספית – ההשקעה הכספית יחסית נמוכה בהשוואה לשיטות האחרות כמו פרייבט לייבל ו – WHOLESALE. כל אחד יכול לקבוע את התקציב שהוא מייעד לרכישת מוצרים ולהתנהל איתו. אין מינימום השקעה ואפשר להתחיל בסכומים נמוכים של עשרות או מאות דולרים
 2. פשטות התהליך – התהליך הוא פשוט ומהיר. קונים מוצר בחנות און ליין, שולחים לאמזון ומוכרים. בזמנים רגילים מדובר על פרק זמן של שבוע שבועיים מרגע הרכישה ועד שהמוצר יכול להיות זמין למכירה באמזון.
 3. פרסום – חלק מהרעיון הבסיסי של ארביטראז' הוא מציאת מוצרים קיימים שכבר נמכרים טוב, מדורגים גבוה ונמכרים מהר יחסית ולכן השקעה בפרסום PPC לא קיימת.
 4. תחרות – התחרות היא מול מוכרים אחרים על אותו הליסט ולא מול מוכרים אחרים שמוכרים מוצרים דומים למוצר שלנו כמו לדוגמא בפרייבט לייבל.

לסיכום, שיטת הארביטראז' זמינה ויכולה להתאים לכל הרמות של הסוחרים באמזון. בין אם הנך סוחר חדש שרק התחיל או סוחר שמוכר זמן רב באמזון ומתמחה בשיטות מכירה אחרות, הכניסה לעולם הארביטראז' אפשרית בכל רגע נתון. אך יש לזכור, שכמו כל עסק אחר, יש ללמוד ולהתמקצע בתחום – איך למצוא מוצרים נכונים למכירה, איך לנתח את התחרות, איך לנהל את התקציב שלנו, את הסיכונים ועוד.

בהצלחה

אודות שחר כרובי

שחר כרובי
שחר כרובי, נשוי פלוס שלוש בנות. מתגורר בנשוויל טנסי ארצות הברית כ 10 שנים. מוכר באי קומרס משנת 2012 בתחומי הארביטראז' והאולסייל באמזון וספרי אספנות באיביי.

אולי יעניין אותך גם

מסחר באיביי – יתרונות וחסרונות

איביי היא זירת מסחר עולמית הקיימת משנת 1995, ותיקה מאוד. התחילה כאתר למכירות פומביות ואט …

2 תגובות

 1. Avatar
  סירין

  היי,
  תודה על הכתבה המעניינת.
  לגבי בדיקה של טווח זמן שבו נמכור את המוצר שלנו. איך בודקים זה?
  רשמת בכתבה בהתחשב בדירוג, תחרות ומחיר. אם אפשר הסבר רחב יותר
  תודה

  • שחר
   שחר

   היי סירין,

   תודה על המשוב.

   ישנן שיטות שונות לבדוק תוך כמה זמן נמכור את המוצר שלנו. חשוב להבין שמדובר בצפי בלבד והדברים משתנים כל הזמן. דרוג גבוה מעיד על מוצר שנמכר ולכן יותר יחידות ממנו יימכרו תוך X זמן, כמובן בהתאם לקטגוריה, מספר מתחרים על הליסט ועוד.

   בהצלחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *