מסחר באיביי – יתרונות וחסרונות

איביי היא זירת מסחר עולמית הקיימת משנת 1995, ותיקה מאוד. התחילה כאתר למכירות פומביות ואט אט הפכה לאתר מכירות שאפשר לקנות בו כל דבר. בשנת 2019 באתר היו 182 מיליון קונים מרחבי העולם. אין ספק שאיביי זאת זירת מסחר גדולה, אך מאז שהגיעה אמזון ועקפה אותה, השאלה הנשאלת היא למה בעצם כדאי לסחור באיביי? איביי ואמזון הינן זירות שונות בהתנהלות שלהן ובפוסט שלפניכם תוכלו לקרוא על היתרונות והחסרונות של המסחר באיביי. נתחיל ביתרונות:

זירת מכירה שמתווכת בין מוכרים לקונים

חשוב להבין שאיביי היא זירה שמתווכת בין מוכרים לקונים. באחריות המוכר להעלות את רשומת המכירה, לעדכן את פרטי המוצר ולקבוע את מדיניות השילוח וההחזרות. כל מוכר יכול לקבוע את הדברים בצורה המתאימה לו, אך איביי מתגמלת את המוכרים שעומדים בקריטריוני שירות גבוהים שהיא קובעת, בכך שהיא נותנת להם את תואר ה Top rated seller  ובהנחה על עמלות המכירה המשולמות לאיביי. איביי אינה יכולה לקבוע לכם תוך כמה זמן לשלוח את המשלוח או מה מדיניות ההחזרות שלכם. היתרון הגדול פה הוא שאתם כמוכרים יכולים לקבוע הכל לבד. לאיביי אין שום אינטרס להתערב במה שקורה בין קונים למוכרים, והיא תמיד תעדיף שתסגרו את הדברים בינכם לבד.

ניתן למכור הכל

באיביי ניתן למכור הכל! מוצרים בכל מצב: חדש, מחודש, משומש. מוצרי אספנות וכל דבר העולה על רוחכם ( כל עוד זה כפוף לחוקים של איביי). כמובן שאם מוכרים מותגים ישנן הגבלות שצריך לבדוק בכפוף לזכויות יוצרים.

אפשרות מכירה לכל העולם

באיביי ניתן למכור לכל העולם. הקונים באיביי הרבה פעמים יהיו ממדינות שלא שמעתם עליהם מעולם. יש לאיביי23  זירות מסחר בעולם, וניתן לפרסם את המוצרים שלכם בזירות השונות, בלי צורך להרשם מחדש בכל זירה, דבר שנותן חשיפה גדולה למוצרים.

אפשרות מכירה ב- 3 צורות: מכירה פומבית, הצעת מחיר מלקוחות וקניה מיידית.

כפי שהוסבר קודם, איביי התחילה כאתר למכירות פומביות ועד היום האפשרות הזאת קיימת. כלומר, אם ברצונכם למכור משהו לכל המרבה במחיר, תוכלו לעשות לעשות זאת באיביי. אומרים ש"הזבל של אדם אחד הוא האוצר של אדם אחר". את המשפט הזה תוכלו לאמת בפשטות באיביי. תוכלו לראות שם דברים מאוד מוזרים שעומדים למכירה, ואנשים מוכנים לשלם עליהם כסף. למשל, נעליים משומשות. לא רק שאנשים מוכנים לשלם עליהן כסף. אם הן נעלי וינטאג' למשל או נעליים נדירות, אנשים אפילו ישלמו עליהן הרבה כסף. (ואת זה אני כותבת מניסיון).

איביי נותנת לנו את האפשרות למכור ב -3 שיטות למעשה: מכירה פומבית, שיטת "קנה עכשיו" שזאת השיטה הרגילה שמציעה מחיר מקובע למוצר, ושיטה נוספת, בה אתם מפרסמים את המחיר המבוקש אבל נותנים לקונה את האפשרות לבקש מחיר מוזל, כאשר ההחלטה האם לקבל את הצעת הקונה, היא בידי המוכר.

פתיחת חשבון פשוטה ואפשרות להעלאת 50 מוצרים ללא עלות

פתיחת חשבון באיביי היא פשוטה למדי, ישנה הרשמה פשוטה ומילוי פרטים ואתם בפנים. מכירה באיביי אינה מצריכה תשלום של דמי ניהול חודשיים. איביי נותנת למוכרים אפשרות פירסום של 50 רשומות בחינם כל חודש ב .ebay.com. אם תמכרו, תשלמו לאיביי עמלה של כ- 10% מסך המכירה. אם לא מכרתם, לא שילמתם. במידה ויש לכם יותר ממאה מוצרים להעלות למכירה, ישתלם לכם כבר לפתוח חנות, ואז כן תצטרכו לשלם סכום חודשי לפי גודל החנות הרצוי.

קבלת הכסף באופן מיידי באמצעות פייפאל

התשלום מהמכירות באיביי מתבצע באמצעות פייפאל בלבד. היתרון הוא שהכסף מתקבל מידית כשהקונה משלם, וזמין למשיכה מיידית לחשבון שלכם. החיסרון בכך, הוא שלפייפאל יש עמלה גבוהה ושער המרה גבוה מהשער היציג (בממוצע כ5% מסך המכירה ומשתנה בהתאם למוצא המוכר ולמוצא הקונה לפי רשימת העמלות שהם מפרסמים).

שילוח ללקוח הסופי באמצעות המוכר או באמצעות ספק צד שלישי (דרופשיפינג)

המכירה באיביי מתבצעת כך שבאחריות המוכר לדאוג שהסחורה תגיע ללקוח הסופי. יש לאיביי אמנם תוכנית שניתן לשלוח למחסנים שלהם והם דואגים לשילוח ללקוח הסופי, אך התוכנית אינה קיימת למוכרים ששולחים מישראל. ישנן 2 שיטות מכירה באיביי. הראשונה היא להחזיק את המוצר אצלכם במחסן בארץ ולשלוח אותו מכאן ללקוח הסופי. אפשרות שניה היא לבצע דרופשיפינג (מונח שמתאר שילוח צד שלישי, כלומר המשלוח יוצא ממקום אחר, לא מאיתנו, ומגיע ישירות לקונה). בשיטה זאת אנחנו יכולים לאתר ספקים שונים בעולם ולשלוח את ההזמנות ישירות ללקוח הסופי. חשוב להדגיש ששיטת המכירה באמצעות דרופשיפינג אינה אהודה על איביי, והיא סוגרת חשבונות של מוכרים כאלה פעמים רבות ומקשה עליהם.

שירות לקוחות מצויין למוכרים

איביי היא זירת מסחר נוחה מאוד למוכרים. ידם של איביי אינה קלה על ההדק, ואם טעיתם, הם לא ממהרים להחמיר בתגובות שלהם. יש להם שירות לקוחות טלפוני באנגלית עבור המוכרים, שניתן ע"י אמריקאים, דבר שמקל מאוד על טיפול בבעיות שצצות במהלך הדרך. שירות הלקוחות איכותי וניכר שאכפת להם מהמוכרים שלהם. אין תחושה שהלקוח צודק בכל מחיר כמו בזירות מסחר אחרות למשל.

מניתי יתרונות רבים של המסחר באיביי, ואתם בודאי רוצים לדעת מה החסרונות?

  • העלאת רשומה באיביי לוקחת זמן רב יחסית, שכן יש פרטים רבים שצריך לעדכן. אמנם ניתן להעלות כמה רשומות מכירה ביחד, אך זה בד"כ נכון למוצרים דומים שרוב הפרטים שלהם זהים. אם אתם מעלים מוצרים שונים ורבים ואינכם מעונינים להעלות כל מוצר ידנית, תוכלו לעשות זאת רק בעזרת תוכנות חיצוניות.
  • עלות העמלות באיביי + פייפאל עומדת על כ 15% ואפילו יותר אם אתם משקיעים גם בפרסום באיביי, אבל מדובר במחיר סביר אם משווים לחלופות.
  • אין לאיביי אפשרות של שליחה למחסנים שלהם ושהם יטפלו במשלוחים ללקוחות הסופיים כמו באמזון עבור מוכרים מכל העולם.
  • החובה להשתמש בפייפאל כדי לקבל כסף מאיביי מהווה חיסרון בגלל גובה העמלה שהם גובים.
  • תחרות גדולה של מוכרים מכל העולם
  • החיסרון הגדול ביותר הוא החשיפה ((TRAFFIC. כמות המכירות באיביי קטנה משמעותית מכמות המכירות המתבצעת באמזון (לאותם מוצרים) וזה החיסרון הכי גדול של איביי בעיני כמוכרת בשתי הזירות.

לסיכום,  איביי היא זירת מסחר נוחה ומצויינת לסוחר המתחיל בעולם האונליין, שמעוניין להתנסות בתחום ואף להתרחב. מקום מצויין להתחיל במכירה של דברים משומשים מהבית ולהתקדם משם למסחר של ממש.

אודות Rosa Kofler

Rosa Kofler
רוזה קופלר, סוחרת באיביי משנת 2014, בנוסף סוחרת באמזון. כיום מתפרנסת אך ורק ממסחר אלקטרוני. מומחית בשילוח בינלאומי. בעלת בלוג אודות מסחר אלקטרוני באמזון ואיביי. אתר הבית : http://www.Rosakofler.co.il

אולי יעניין אותך גם

למה Etsy ?

Etsy  זירת המסחר לאמנות ועבודות יד אטסי היא המקום לקנות עבודות יד, מוצרי וינטאג' ופרטי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *