איפיון אתר 'חכם' למוצרי מידע / קורסים דיגיטליים

מה הוא הכלי הבסיסי ההכרחי להקמת אתר אינטרנט חכם, עתיר תוכן, ידידותי לתפעול, לגולשים ולמנועי החיפוש, שגורם לגולשים בו לקנות קורסים דיגיטליים דווקא מכם בלי שתצטרכו להתערב בתהליך?

תעשיית הקורסים הדיגיטליים מגלגלת הון כבר שנים ובעקבות הקורונה נוכחנו לגלות את כוחם העצום של קורסים דיגיטליים, גם עבור העסקים וגם עבור הלקוחות.

מצד אחד – בעלי עסקים רבים, גם כאלה שמתבססים על שירותים מקצועיים פנים אל פנים בתחום ידע מסוים וגם כאלה שמציעים מוצרים פיזיים וצברו ידע נלווה להם, הבינו שנדרשת חלופה למצב בו הם לא יכולים להיפגש ולתת שירות ללקוחות. הם הפנימו שעסק שאין לו דרך לתת שירות מרחוק ואין לו מוצרים דיגיטליים ומנגנוני מכירה מקוונים, עלול לקרוס. בנוסף, המעבר למפגשים עם הקהל בזום חשף את התודעה שלהם לקלות הפקה של הרצאות וסדנאות מוקלטות ולאפשרות למכור אותן כקורסים דיגיטלים בעלויות נמוכות יותר משל מפגשים פנים אל פנים. מצד שני – אנשים שנרתעו מלמידה מרחוק, גילו את היתרונות הגדולים שלה – חסכון בזמן ובכסף, והנוחות שיש בתזמון הגמיש.

הקמת אתר קורסים עשויה להיות עבודה טכנית פשוטה ומהירה שכל אחד יכול לעשות בכוחות עצמו. יחד עם זאת, הקמת אתר חכם דורשת עבודה מקצועית של תכנון מערכתי כולל, שמטרתו מכירה אוטומטית של קורסים דיגיטלים. אתר חכם נותן למוצרי המידע מעטפת של תוכן מבסס אוטוריטה ומסייע לגולש להבין שמדובר פה במי ש'מבין עניין'. בנוסף הוא גם עושה שימוש בטכנולוגיה ש'מספקת את הסחורה' באופן מיידי.

תכנון אתר חכם 'עושה מקום' מחושב גם לתכנים ומסרים שמשכנעים את הגולש תוך כדי עיון ושיטוט באתר, ובמקביל דואג לחווית גלישה ידידותית. כל זאת כדי ליצור כימיה עם הגולש ולגרום לו להתחבר ולהישאר כמה שיותר באתר. ככל שהוא ישהה באתר יותר הוא יכיר אתכם ויתרשם מהדרך המקצועית שלכם, והשהייה שלו באתר שלכם תסמן לגוגל שיש פה אתר בעל ערך בתחומו שכדאי לו לקדם במערכות החיפוש.

אתר חכם הוא אתגר מקצועי מורכב שגורם לגולש לפעול בהתאם למטרות שהוגדרו כמטרות העסקיות של האתר (רישום, רכישה, שליחת הודעה או התקשרות) בלי להפעיל עליו לחץ כשהוא פשוט מושך אותו פנימה להתעמק מתוך עניין ומוטיבציה פנימית.

מה גורם לגולשים להכניס יד לארנק ולרכוש מוצרי מידע?

ברור – אם מציעים להם משהו שהם רוצים, משהו שהם מרגישים שהם צריכים, משהו שבאמת פותר להם בעיה אמיתית, בתנאים נוחים, הם יקנו.

בשל התחרות הגדולה בשוק מוצרי המידע, חשוב שהאתר יבלוט במנועי החיפוש, וכשהגולש מגיע אליו, הוא יתמצא בו, יחוש באופן מיידי ואינטואיטיבי שהוא מיועד בדיוק בשבילו ו'ירגיש בו בבית'. לשם כך נועדו התכנון והעיצוב של מסלולי הניווט והגלישה.  תכנון נכון מוצא מקום מתאים ובולט לעין להצגת כל התשובות שהגולש שואל את עצמו לפני שהוא קונה:

  • מי הוא זה שמציע לי פתרון?
  • האם הוא באמת מבין לעומק את הבעיות שלי?
  • מאיפה הוא יודע את מה שהוא יודע?
  • האם מתאים לי ללמוד ממנו?
  • האם הפתרון שהוא מציע יעבוד גם לי?
  • מה מספרים עליו הלקוחות שכבר קנו ממנו?

האתגר של האתר הוא לגרום לגולש לתפוס אתכם כסופר מקצוענים וספצים בתחומכם, כמותג מקצועי מוביל, אוטוריטה משפיעה בתחום, וככאלה שמכירים אותו ויודעים להגיש לו את התכנים שנחוצים לו לפתרון הבעיה שלו בצורה מאורגנת, פשוטה, ברורה ומובנת.

כשזה הרושם שהגולש יקבל מהשיטוט באתר, גם קורסים במחירים גבוהים לא ירתיעו אותו, כי הוא סומך עליכם מראש ומרגיש שההשקעה שהוא עומד לעשות שווה כל רגע וכל שקל.

אתר חכם הוא מבנה עם הרבה מאד מרכיבים. חלק מהם קשורים לאופי השפה הכתובה, חלק לשפה החזותית שמשרה אווירה (תמונות, אייקונים צבעים וכד'), חלק למערכות טכנולוגיות וממשקים עם מערכות חיצוניות וחלק לא מבוטל בארגון של כל אלה למבנה סדור ולא פחות חשוב – מסוגנן בשפה צורנית ייחודית אחידה שמעבירה מסר אחיד ומגובש שתומך ביצירת אמון ובבחירה במה שאתם מציעים לו.

איפיון האתר

אפיון אתר אינטרנט הוא מהלך שהתוצאה שלו היא נייר עבודה. 'רשימת דרישות' מאורגנת וממויינת שמשמשת כמתווה עבודה. רשימה כזו מאפשרת לבונה האתר לתכנן את כל המרכיבים והמימשקים ביניהם ולהוציא לפועל את התוכנית. אפיון טוב הוא תנאי למיקסום משאבים ועמידה בלוחות הזמנים בלי לחרוג מהתקציב.

תהליך האפיון כולל ברור עמוק ויסודי של כל מרכיבי האתר כדי שכולם יקבלו את המקום שלהם מבלי שיבואו האחד על חשבון השני בניראות, בתפעול ובחווית הגלישה והלמידה בקורסים הדיגיטלים. בסופו של דבר האיפיון מביא לכדי ביצוע שורת החלטות ביחס לאופי של האתר, והדרך להציג כל מרכיב במקומו ובהתאמה לקהל הגולשים המיועד. בנוסף, הוא משמש כבסיס לתיאום ציפיות בין בעל האתר לבעל המקצוע ועליו נשען גם הסכם ההתקשרות שמגדיר תוכנית פעולה, תחומי אחריות, לוחות זמנים ועלויות.

תהליך האפיון מתחלק בד"כ ל-2 חלקים:

שלב ראשון: איפיון מוקדם – שמפרט את הצרכים והדרישות של האתר אל מול קהל היעד.

שלב שני: אפיון מלא – שמפרט את המערכות הטכנולוגיות, המבנה וקווי המתאר של ניראות האתר, בהתאם לאיפיון המוקדם.

ככל שהאפיון המוקדם יהיה מגובש ומפורט יותר, הוא יאפשר לבונה האתר לגבש אפיון מלא למערכת 'חכמה' שמצליחה לשרת היטב את הגולשים בהתאמה מלאה לקהל היעד ומשמעו של דבר – ליצור מסלול גלישה שמכוון את הגולש ללחוץ על ה'כפתורים הנכונים' מתוך עניין וברצון, ואפילו מתוך תשוקה להתקדם בדרך שלו, כשהוא מזהה מענה רלוונטי ומדוייק לצרכים שלו בקורסים הדיגיטלים שלכם. לעומת זאת, אפיון לא מדוייק או לוקה בחסר גורם לבזבוז כספים וזמן יקר מכיוון שכאשר צצות דרישות "חדשות" תוך כדי בניית האתר אשר דורשות שינויים מהותיים – נדרש לשנות את המערכת שכבר הוקמה.

לכן הכרחי כבר בהתחלה להגדיר במדוייק מהי מטרת האתר ומהו קהל היעד שלו.

להגיד שהמטרה היא לאכסן או אפילו למכור את הקורסים, זה לא מספיק. חשוב להיות ברורים עם התשובה לשאלה – מה המערכת אמורה לעשות? עבור אילו גולשים ומה מאפיין את הרגלי הגלישה שלהם? כל זאת כדי שהיא תוכל לשרת את הגולשים ולתת מענה לצרכיהם ובכלל, להשיג את מטרותיה.

כלומר – האפיון מתחיל קודם כל באיפיון קהל היעד של האתר, בהרגלי הגלישה שלו ובאופן בו הוא צורך מידע באינטרנט.

בונה אתר מקצועי יכוון אתכם בתהליך האיפיון, יאיר בפניכם נקודות שכנראה לא חשבתם עליהן וימליץ לכם על המערכות הטכנולוגיות המתאימות ביותר לדרישות מהאתר (והתקציב), בהתאם למאפייני קהל היעד שלו. יחד עם זאת, במידה ואיפיון קהל היעד שאתם מגישים בפניו כוללני מדי, לא מדוייק או לא מספיק מקיף, המערכת שתבנה לא תוכל לתת מענה למטרותיה. לכן חשוב מאד להיות ברורים ומדוייקים ביחס לקהל היעד והרגלי הגלישה והלמידה שלו בתכנים דיגיטלים.

איפיון המבנה

כדי לאפיין את מבנה האתר חשוב להכין רשימת תכולה – מעבר לקורסים, מה עוד הגולשים ימצאו באתר? כמו – בלוג, קורסים דיגיטליים, מועדון מנויים, גלריית תמונות, עדויות והמלצות, וכד'.

את הרשימה המפורטת ממינים ללשוניות (עץ אתר), עמודי שערים ועמודים פנימיים. בתוך החלוקה הזו מארגנים בסדר מותאם את התכנים שיוטמעו בכל עמוד, ומגדירים שטחי פרסום מקומיים (בעמודים ספציפיים) ו/או גלובאליים (כאלה שמופיעים בכל רחבי האתר).

תכנון מקצועי של המבנה הופך את האיפיון לתוכנית בניה כשהוא לוקח בחשבון את העובדה שעמוד באינטרנט הוא לא חד מימדי כמו עמוד מודפס ויש הרבה מאד דרכים להגיע מנקודה לנקודה. התכונות של עמודים באינטרנט מאפשרות לקשר בין עמודים וליצור הפניות והיפר-קישורים בין מידע למידע. בדרך זו כל גולש יכול להעמיק במה שמושך ומעניין אותו וליצור לעצמו את מסלול הגלישה באתר בדרכו שלו כדי לאסוף מידע ולבחון את התאמת הקורסים המוצעים לו לצרכיו.

אפיון מערכות ומימשקים

מכיוון שאתר עתיר תוכן ומוצרי מידע מחייב שילוב בין מערכות שמוטמעות בתוכו כחלק אינטגרלי ממנו וסינכרון מימשקים עם מערכות שמחוצה לו (כמו רשתות חברתיות מערכת דיוור, חיוב אשראי, סליקה וחשבוניות וכד'), נדרש מבונה האתר תכנון מדוקדק של הטכנולוגיה והאוטומציה בהתאם לחווית הגלישה שמותאמת לקהל היעד של האתר.

קורסים דיגיטליים ומוצרי מידע אחרים, שהם למעשה, עולם ידע שמוגש בפורמטים דיגיטלים (סרטונים, קבצי שמע, pdf, קבצי תמונות וטקסטים חיים). בדרך כלל הם ניצרכים באתר עצמו, ובאופן מיידי, כך שעל בסיס האפיון, יותקנו באתר המערכות הטכנולוגיות הרלוונטיות ו/או יותקנו ממשקים למערכות חיצוניות, כשכל אלה יודעות להגיב במיידית האחת לשניה ולהשלים את התהליך של המרה > תשלום > אספקה > שימוש – מערכת עסקית שלמה שפועלת בתיאום מלא, בפשטות, ללא מגע יד אדם, ועם חווית שימוש נגישה וברורה, לשביעות רצונם של לקוחות, שכרגע שילמו וכבר יכולים להתחיל ללמוד.

אפיון הסגנון העיצובי

סִגְנוֹן הניראות של האתר מקנה לו את אופיו המיוחד, ולכן מהווה אלמנט מבדל. הוא משרה אווירה ונותן 'טעימות קטנות' מהתחושה שיש באינטראקציה איתכם ועם הקורסים הדיגיטלים שאתם מפיקים. אם הסגנון הוא התוצאה, הסִגְנוּן של האתר הוא התהליך. איפיון הסגנון הוא תהליך של גיבוש שפה חזותית (גרפית-ויזואלית) שמצליחה להעביר מסרים דרך הצבעוניות ועיצוב הטקסטים, השיבוץ של האלמנטים הגרפיים במרחב. השפה החזותית של האתר, מעבר לתפקידה האסתטי, מכוונת את הגולש דרך הדגשות צורניות כאלה ואחרות למקד את תשומת הלב לכפתורי הנעה וקריאות לפעולה. בסופו של דבר הוא גם אחראית לספק ללקוחות סביבת למידה שנח להם להתמצא בה ונעים להם לשהות בה. האיפיון של הסגנון הוא מלאכת מחשבת מכיוון שהתפקיד שלו הוא לשמש כמתווה לעיצוב האתר – לקבוע קו סגנוני ייחודי אחיד שמייצג בדיוק רב ובתמציתיות את החוויה שפוגשים בגלישה באתר במבט עין ראשוני, וכידוע, אין הזדמנות שנייה לרושם ראשון. כך, שמעבר לסגנון חדשני שמציג עכשוויות ורלוונטיות, הסגנון הייחודי מציג את האופי והמאפיינים של המקצוענות שלכם ומשמש כמעין הבטחה לא מדוברת. סגנון לא אחיד, בנאלי או דיס-הרמוני עשוי לגרום לגולש להתבלבל, להתייאש ולצאת החוצה בדיוק באותה המידה שסגנון הרמוני משרה חוויית התמצאות ותחושה שמישהו שם לב למה שקורה ב'בית הזה'.

אפיון שטחי הפרסום

כאמור, אתר חכם עוטף את מתחם הקורסים בהרבה מאד שטחי מידע – ידע מקצועי נדיב שמפורסם בבלוג במטרה לעורר צורך וללמד את הגולש על הפתרון המוצע לו בקורסים הדיגיטלים, עדויות והמלצות של לקוחות שמספרים ממקור ראשון על התועלת שהפיקו ממוצרי המידע שבאתר, גלרית תמונות שממחישה את תוצאות השימוש בחומר הנלמד, רזומה מקצועי של בעלי האתר שמתקף את הסמכות המקצועית ומקורות הידע, שיטת העבודה שלומדים בקורס, במידה והמוצרים מתבססים עליה, שרותים ומוצרים נוספים פרונטאליים ו/או פיזיים, ואפילו הופעות בתקשורת שמעידות על עשייה וניסיון בשטח. כל אלה נועדו ליצור כימיה עם הגולש כשהם מזמינים אותו לשוטט באתר, להכיר, להתחבר, ולהרגיש שהוא מבין במה דברים אמורים.

בין כל התכנים האלה משובצים שטחי הפרסום, שהמוקד שלהם הוא מה שנהוג לקרוא בשפה המקצועית – כפתורי קריאה לפעולה ("לחץ פה"), או Click To Action) CTA). העיצוב שלהם מובלט, מזמין וממוקם בנקודות אסטרטגיות במרחב. הם נועדו לקדם את המכירות באופן ישיר או עקיף. לפעמים תהיה בהם הזמנה מפורשת לרכוש מוצרים, לפעמים הם יכריזו על מבצעים מיוחדים, הם עשויים לעודד לבקר בתוכן פתוח באתר שמסייע להבין לעומק במה מדובר, להציע להירשם לרשימת דיוור (במייל או במסנג'ר, דרך בוט), שמאפשרת לשמור על קשר עם הגולש ולהסביר לו יותר על מה שמציעים לו וגם לשלוח אליו בעתיד הצעות נוספות.

אפיון שטחי הפרסום חייב להיצמד לתוכנית השיווק של העסק מכיוון שהם מקדמים את מה שהעסק ערוך לספק בכל רגע נתון, בעיקר במידה והלימוד בקורס נערך במחזורי לימוד ו/או במתכונת משולבת עם מפגשים פרונטאלים או ליווי פרטני. הם יכולים להשתלב בעמוד ספציפי שתוכנו מציף בעייה ובסופו פרסום לפתרונה ויכולים להיות משובצים בכל עמודי האתר כפרסום גלובלי על מבצע או הנחה מיוחדת. פרסומים אלו גם נקראים פרסומים "מתחלפים" שעשויים להופיע כפופ אפ או כבאנרים מקומיים ברחבי האתר. ניתן, באמצעות תכנון מראש, להחליף בהם את התכנים, לעדכן בהם פרטים ואפילו "להעלים" אותם מכל המקומות בהם הם משובצים, בו זמנית ובלחיצת עכבר. באופן זה אפשר לשמור על אחידות המסרים באתר ולמקסם את הגישה אל כל הגולשים מכל עמוד בו הם שוהים.

לסיכום,

אתר חכם בכלל ובמיוחד אתר של מוצרי מידע וקורסים דיגיטלים, הוא מערכת מורכבת שהמבנה, הטכנולוגיה והסגנון שלה משרתים את השיווק והמכירות. לא פחות, אם לא יותר, מאשר הטקסטים שהיא מכילה.

אפיון יעיל מצליח לארגן 'על הנייר' את כל מרכיבי המערכת באופן רב מימדי, מתוך הבנת הפסיכולוגיה של הגלישה ותכנון חווית גלישה ולמידה כוללת שמתייחסת לפרטים הקטנים ולתפקיד של סוג תוכן (בלוג תפקידו להציג משנה סדורה ובקיאות בשטח, העדויות – הוכחה חברתית שמבססת אמון ואמינות, גלרית תמונות שנועדה להמחשה ויצירת הזדהות, אודות שמציג רזומה רלוונטי, וכד'). ככל שהמבנה מאורגן יותר הוא משאיר רושם מקצועי יותר, וככל שהוא מאורגן כבר בהתחלה, ההקמה תהיה יעילה יותר וקצרה יותר. בונה האתר יצליח לספק תשתיות יציבות ופתרונות יצירתיים לכל הדרישות, ככל שיהיו לו דרישות מפורטות יותר.

אז…

כשאתם עומדים להקים אתר אינטרנט לעסק שלכם, או לעדכן אתר קיים, כדאי להגיע לבונה האתר עם מקסימום מידע, נתונים והחלטות כדי שתוכלו ליצור יחד אתר על הנייר.

כדי לעזור לכם באתגר הזה הכנתי עבורכם קורס דיגיטלי קצר וממוקד שיחסוך לכם הרבה זמן, כסף, כאב ראש וכאב לב. בקורס אני משתף אתכם בשמחה בניסיון רב השנים שצברתי כמעצב ובונה אתרי אינטרנט מורכבים עם הרבה מערכות טכנולוגיות המשולבות האחת בשנייה. יצרתי את הקורס הזה מכיוון שבמהלך השנים פגשתי כבר מגוון לקוחות, עסקים קטנים, עמותות וחברות גדולות, שכולם, כולל כולם, רוצים שהאתר שלהם ישיג את המטרות, אבל לא כולם יודעים להגדיר במדויק את הדרישות בדרך להשגת המטרות.

תמצאו בו 9 החלטות שצריך להחליט לפני שניגשים להקים אתר אינטרנט לעסק, ובעיקר אם רוצים אתר חכם שעושה את העבודה. הקורס סוקר את כל השאלות שייתכן שאפילו לא ידעתם שחשוב לשאול והדרך למצוא את התשובות המתאימות בדיוק לצרכים של העסק שלכם.

קורס הוידיאו 'אתר על הנייר' פתוח ובחינם. תוכלו למצוא אותו פה: https://www.hastudioz.com/video-course/

נתראה בקורס,

ואם נראה לכם שכדאי שנעבוד יחד,

צרו קשר ונדבר.

זמיר גומא

אודות זמיר גומא

זמיר גומא
זמיר גומא בעל ידע רב וניסיון עשיר של למעלה מ-20 שנה כמנהל קריאייטיב וארט-דיירקטור בעולם ההייטק וחברות הפרסום המובילות בישראל. ‘הסטודיו' של זמיר גומא לוקח את הפרוייקט מקצה לקצה, תוך שמירה על קונספט ויזואלי יצירתי שמלווה את כל הזירות האינטרנטיות והמדיה הדיגיטלית תוך התאמה מדוייקת למטרות העסק, העדפות בעליו, הרגלי הגלישה של הלקוחות הפוטנציאלים והסביבה האינטרנטית.

אולי יעניין אותך גם

איך להשתמש ב Canva כדי ליצר בעצמכם תוכן ויזואלי מעולה לרשתות החברתיות

האינטרנט הוא מדיום חזותי. כולנו מבצעים החלטות על סמך המראה של האתרים וערוצי המדיה החברתית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *