קמפיינים בפייסבוק – סוגי הקהלים הקיימים, איך ומתי כדאי להשתמש בהם

הביצועים של קמפיין ממומן בפייסבוק ואינסטגרם מושפעים לא מעט מהקהלים שאנחנו מטרגטים, ולכן היכרות עם הקהלים שפייסבוק מעמידה לרשותנו, אפיון נכון של כל קהל ולאחר מכן הבנייה שלו יכולה להפוך את הקמפיין למוצלח משמעותית.

כשאנחנו ניגשים לתכנן את הקמפיין חשוב להתאים לכל קהל את המטרה (Objective), המסר הנכון והפלטפורמה האידאלית, בייחוד כאשר מדובר בקמפיין לקידום מכירת מוצרים בחנות אונליין בו הקהלים עוברים בסוג של משפך שיווקי.

פייסבוק מציעה לנו מגוון רחב של קהלים, חלקם מכירים את המותג שלנו וחלקם לא, אז איך מתחילים?

נמיין את סוגי הקהלים לפי קטגוריות:

Saved Audience – באמצעותו פונים לקהלים חדשים, נבנה אותו לפי מאפיינים דמוגרפיים כמו: גיל, מגדר, מיקומים גיאוגרפיים, שפות, נתונים דמוגרפיים, תחומי עניין והתנהגויות

אפשר לכלול קריטריונים שונים שחייבים להתקיים ביחד (ברגע שתבחרו תחום עניין אחד יפתח לכם  הכפתור של Narrow Audience)

ואז ייווצרו לכם 2 קטגוריות של תחומי עניין שחייבות להתקיים במקביל

הקהל שתקבלו יהיה מצומצם אבל ממוקד, שימו לב שלא יהיה קטן מדי, ככל שתרחיבו את תחומי העניין כך הקהלים יגדלו.

אפשר גם לבצע "אי הכללה" של תחומי עניין/התנהגויות/מאפיינים דמוגרפיים

אני נוהגת לאפיין את הקהלים בצורה הבאה – מאפיינים דמוגרפיים + מיקום גיאוגרפי + שפה (אם משאירים את שדה השפה ריק הוא יכלול את כל השפות) + במה הקהל שלי יכול להתעניין? (קטוגריה ראשונה של תחומי עניין)+ במה הקהל שלי חייב להתעניין (מאפיינים דמוגרפיים/התנהגויות/תחומי עניין)+ את מי לא ארצה לכלול כחלק מהקהל שלי (אי הכללה)

מומלץ לבנות כמה סוגים של קהלים רלוונטיים שיש בניהם שונות במאפיינים הדמוגרפיים/תחומי העניין ולהריץ אותם בנפרד כדי לבחון את האפקטיביות שלהם אחד ביחס לשני.

Connectionsאלו חיבורים שונים למותג שלך: קהל האוהדים של הדף שלך, קהל החברים של האוהדים בדף שלך, אנשים שהשתמשו באפליקציה שלך, החברים של אנשים שהשתמשו באפליקציה שלך ואנשים שהגיבו לאירוע שיצרת בדף – אותם יוצרים דרך הקהל השמור בחיבורים (נמצא בתחתית של ה  Saved Audience)

אל תשכחו להוסיף את שם הדף בשדה הריק בסוף אחרת זה לא יעבוד

Custom audience אלו קהלים שביצעו אינטראקציה עם המותג שלנו, הם מחולקים ל-2 סוגים:

1.         קהל שמבוסס על מקורות שלנו:

  • מבקרים שנצבעו ע"י הפיקסל באתר
  • רשימות אקסל שהעלינו
  • פעילות ואינטרקציה עם אפליקציה שבבעלותנו
  • אנשים שהיו באינטרקציה עם המותג אוף ליין

2.         קהל שמבוסס על מקורות של פייסבוק כמו אנשים שהיו באינטרקציה עם:

  • סרטונים שלנו בפייסבוק/באינסטגרם
  • עמוד פייסבוק/אינסטגרם שלנו
  • קאנבס (עמוד אפליקציה) שיצרנו
  • עם אירוע שיצרנו
  • עם טופס ליד של פייסבוק שיצרנו

Lookalike Audience

אלו קהלים דומים לקהלים שהיו באינטראקציה עם המותג שלנו: קהל האוהדים בדף פייסבוק וכל הקהלים המותאמים אישית

"קהל דומה" מבוסס על קהל קיים כמו קהל האוהדים בעמוד העיסקי או אחד מהקהלים המותאמים אישית, אנחנו בוחרים את קהל המקור ופייסבוק מוצא לנו את הקהל הכי דומה במאפיינים ובהתנהגות לקהל המקורי שלנו, גודל הקהלים נע בין 1% ל-10% מכלל האוכלוסייה, כאשר 1% הם האנשים שהכי דומים לקהל המקורי, ככל שה-% גדל הקהל פחות ופחות דומה לקהל המקורי.

לדוגמא, היום 1% מכלל משתמשי ישראל בפייסבוק עומד על כ-58,000 אנשים, פייסבוק מגדיר שנדרשים לפחות 100 איש בקהל המקורי כדי ליצור קהל דומה, אפשר להוסיף גם אפיונים דמוגרפיים או תחומי עניין, למשל אם הגיל הוא סופר קריטי לנו אז מומלץ להגדיר אותם בנוסף.

אם אנחנו מקדמים מותג שלא היתה לו פעילות בדיגיטל ואין לו נכסים דיגיטליים ברירת המחדל שלנו היא להתחיל עם Saved Audiences, אחרי שנריץ קמפיינים ותהיה אינטראקציה עם המותג, נוכל לבנות Custom Audiences כאשר הם יהיו מספיק גדולים נוכל לבנות Lookalike Audiences שמבוססים עליהם.

השלבים הם: קהל חדש וקר >> קהלים מותאמים אישית שביצעו עם המותג שלנו אינטראקציה שנגזרים מהקהל הרחב >> מציאת קהלים דומים לקהלים המותאמים אישית

לפני הקמת קמפיין אני ממליצה לתכנן תחילה לאלו קהלים אני רוצה לפנות ממש לאפיין את הקהלים השונים ולקטלג אותם בצורת משפך לפי רמת המעורבות שלהם איתנו.

ונעבור לשלב התכנון:

1. מה המטרה של הקמפיין שלנו ? (מעורבות, הגברת מודעות למותג, רכישה באתר, תנועה לאתר, לידים, וכו')

2. לאלו קהלים אנו מעוניינים לפנות ? (ליצור רשימת קניות)

3. מה המסר שאנחנו מעוניינים להעביר לכל אחד מהקהלים, להבין מה "כואב" לקהל ואיך אנחנו יכולים  לתת לו מענה לבעיה שלו. חשוב להבין באיזו רמת היכרות הקהל הספציפי נמצא עם המותג שלנו, הרלוונטיות היא מאוד חשובה וצריכה להיות התאמה של המסר לשלב שבו הקהל נמצא.

המסר >> הקהל >> השלב בו הקהל נמצא במשך השיווקי שלנו >> המטרה של הקמפיין >> הקריאייטיב המתאים למטרה >> הפלטפורמה המתאימה (פייסבוק/אינסטגרם)

חישבו על הנרטיב שהקהלים עוברים וכמה הם יודעים על המותג, האם הם ביקרו באתר? האם הם הוסיפו מוצרים לעגלת קניות? האם הם נרשמו לקבל ניוזלטר? האם הם היו מעורבים עם תוכן שלנו ברשתות החברתיות? או עשו לייק לדף?

אז לפני שניגשים בכלל למנהל המודעות קחו רגע של מחשבה, עדיף עם נייר ועט וכיתבו לכם את הסיפור של כל קהל, מתוך הבנה של הצורך/הכאב שלהם, באותו רגע נתון, ותגישו להם את המסר המדויק עבורם.

אודות עדי בר אור

עדי בר אור
עדי בר-אור סליקטר, עוסקת בקידום ממומן בדיגיטל, מעבירה הדרכות וייעוץ לקמפיינים לחברות ולבעלי עסקים, ובנוסף, מלמדת ומלווה מאות תלמידים בקורס PPC ב-Digitalent.

אולי יעניין אותך גם

איך להשתמש ב Canva כדי ליצר בעצמכם תוכן ויזואלי מעולה לרשתות החברתיות

האינטרנט הוא מדיום חזותי. כולנו מבצעים החלטות על סמך המראה של האתרים וערוצי המדיה החברתית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *