איך לבחור ספק לוגיסטי?

ונתחיל בשאלה מה זה ספק לוגיסטי? וליתר דיוק מה זה לוגיסטיקה.

בתואר שלי, בקורס מבוא ללוגיסטיקה נאמר שאחת ההגדרות היא "הידע והיכולות שבעזרתן מביאים את הציוד הנדרש, בכמות ובאיכות הנדרשות, מהמקור ליעד הנדרש". זו הגדרה מאוד כללית, מכיוון שהנושא מאוד רחב. לכל חברה או ארגון יש נקודת מבט שונה.

יש חברות שבהן מחלקת הרכש היא חלק ממחלקת הלוגיסטיקה או התפעול, יש חברות שהרכש הוא אגף נפרד. יש חברות יצרניות, אשר מחזיקות צי כלי רכב לשינוע ויש חברות שמוציאות את כל השינוע למיקור חוץ. כמו בסיכום המאמר הקודם, אין נכון או לא נכון, יש מה שמתאים לחברה או במקרה שלנו לסוחר ומה שלא מתאים.

כדי למקד את המאמר הזה אני אתרכז ב-2 סוגי ספקים עיקריים: משלחים ומחסנים חיצוניים.

כמו במאמר הקודם, אני משתמש במונחים מהעולם של אמאזון, אך כמובן שהכל תקף לכל הפלטפורמות המקוונות באשר הן.

משלחים בין לאומיים

ישנן המון חברות שילוח, UPS, FC, DHL, MAERSK  וכו', כולם טובים וכולם מקצועיים, אבל חשוב לבחור משלח שמתאים לגודל שלנו, לאופי המוצרים שלנו ושסל השירותים שהוא מציע לנו יענה לדרישת.

רוב הסוחרים שיצא לי לעבוד איתם מנהלים את שרשרת ההספקה הבאה: היצרן בסין מסיים לייצר, אורז את המוצרים ומניח בשער המפעל (EXW). המשלח אוסף את האריזות, מוביל לנמל הים הקרוב (או הנמל שנוח למשלח) ומעמיס את האריזות על מכולה ימית. האונייה מפליגה ומגיעה לנמל היעד. המשלח דואג לפריקה מהמכולה, שחרור מכס, והובלה למחסני אמאזון. בנקודה הזאת המשלח סיים את עבודתו (מלבד הפקת חשבונית חיוב ללקוח). הסחורה באמאזון והסוחר והמשלח מרוצים.   

לפעמים ההליך הפיזי בתוך ארה"ב, הוא מורכב יותר וכולל הובלה מהנמל למחסן חיצוני. אך מבחינת הסוחר זה "שקוף" לגמרי וזה בתחום אחריות המשלח, כפוף לחוזה השרות.

לפני שאנו בוחרים משלח, חשוב מאוד מאוד שהסוחר יבין מה הוא צריך. לפעמים היצרן בסין יציע לעבוד עם משלח שלו, זה מקל מאוד על היצרן, אך לא בטוח שזה כלכלי לסוחר. חשוב מאוד לפרק את השרשרת ולבחון כל חוליה בנפרד ולהבין את העלויות. ייתכן שהמשלח שהיצרן המליץ עליו, הוא זול ואיכותי מאוד, אך ייתכן שלא.

נקודות חשובות בבחירת משלח:

 1. האם זו חברה של אדם אחד, 10 עובדים, או גוף בין לאומי?
 2. האם הסוכן שבסין הוא עובד של המשלח או סוכנות נפרדת שהמשלח עובד איתם?
 3. האם יש למשלח יש חברה בארה"ב שמבצעת את שחרורי המכס או שהוא שוכר שירותים מסוכנות חיצונית?
 4. האם המשלח עושה קונסולידציה למכולה שלו או משלם עבור מקום במכולה של משלח אחר?
 5. האם המשלח מוציא חצי מכולה מסין כל חודש, או 2 מכולות בשבוע?
 6. האם את נפח הסחורה כלכלי לשלוח בים או באוויר?    
 7. מי מוביל את הסחורה מהיצרן לנמל?
 8. מי מעמיס את הסחורה למכולה?
 9. האם יש ביטוח מקיף וכולל למשלח?

אני מציע שלפני שניגשים למשלח, להכין רשימת נקודות, שבעיקר זה מיקום המפעל, תכולת האריזות (כמה אריזות, גדול, משקל, האם הקרטונים על פאלט, ואם כן אז על איזה פאלט וכו'), היעד (לאיזה מחסן של אמאזון הסחורה מיועדת). לפרק את ההליך לכמה שיותר מקטעים. עם הרשימה הזאת לפנות למשלחים ולבקש הצעת מחיר. חשוב לזכור שמשלח שנתן הצעה פחות טובה למשלוח היום, ייתכן ובעוד חודשיים, בהזמנה הבאה הוא יהיה יותר אטרקטיבי. בניגוד למחסן חיצוני, אין שום קושי לעבוד כל פעם עם משלח אחד.

והנקודה החשובה ביותר היא, שתהיה כימיה טובה עם המשלח. כל המשלחים יודעים להביא כל קרטון מכל כפר הכי קטן בסין ולהוביל עד למחסן הכי נידח בארה"ב. אבל שירות לקוחות איכותי ומקצועי זה משהו שאין לכולם. בסוף משלמים לא מעט כסף למשלוח, וסחורה מאוד יקרה נמצאת בידיים שלו, זה המון כסף שמסכנים וחשוב להיות מוגנים ובטוחים עם המשלח.

מחסנים חיצוניים

מי שקרא את המאמר הקודם, יכול להבין שאני מאוד בעד עבודה עם מחסנים חיצוניים, FBM או מכירה דרך אתר חיצוני, ולא לעבוד FBA ולהיות תלוי בניהול הלוגיסטי של אמאזון (כמובן שזו הערה מאוד כללית שלא נכונה ב-100% מהמקרים, אז זו דעתי האישית).

בשונה ממשלח, שהעבודה שלו היא קצרה מאוד בזמן (ללא קשר למורכבות שלה), עבודה עם מחסן חיצוני היא ארוכה יותר ומורכבות ממספר רב של פעולות. משלח אוסף סחורה מנקודה א', מוביל לנקודה ב' ובזאת הוא סיים. מחסן חיצוני, עושה לפחות 3 פעולות, קליטה, אחסנה והוצאה. משלח ניתן להחליף בכל משלוח (ולעיתים גם באמצע התהליך), מחסן חיצוני, גם ניתן להחליף ולעבוד למחסן אחר, אך זהו פעולה מאוד מורכבת ויקרה לביצוע.

לפני בחירת מחסן צד שלישי, חשוב מאוד לרכז את רשימת הצרכים. האם המסחר הוא רק FBM או שגם FBA. האם יש החזרות מלקוחות. האם ניתן למכור שוב החזרות, או שכל מה שחוזר עובר להשמדה. האם המחסן נדרש לבצע שילוחים בין לאומיים (למשל מארה"ב לקנדה) ועוד ועוד ועוד.

אחרי ריכוז הצרכים, צריך לחשוב גיאוגרפית. היכן הלקוחות?, במידה והם רק בארה"ב אז מחפשים מחסן באמצע טקסס או קנזס. במידה ופונים גם לשוק הקנדי, אז מיניסוטה או מונטנה. במידה ופונים גם למקסיקו, אז דרום טקסס או ניו מקסיקו. האם הלקוחות באירופה, באוסטרליה, בהודו וכו'.

ועכשיו לאחר שרשימת הצרכים והמיקום הגיאוגרפי מוגדרת מחפשים מחסן. מקבלים 2-4 הצעות מחיר. חושבים, משווים, מחליטים, סוגרים חוזה ומתחילים לשלוח לשם ציוד. מאוד מאוד פשוט.

להלן נקודות להשוואת מחירים:

 • עלות פתיחת חשבון.
 • עלות קבלת סחורה ואיך היא מחושבת (לפי קרטון, לפי יחידה וכו').
 • עלות הכנת משלוח. כמה עולה להכין הזמנת לקוח? עם שורה אחת או מספר שורות? קרטון אחד או מספר קרטונים? כמה עולה להכין הזמנת FBA, איך החישוב מבוצע. האם העלות כוללת חומרי אריזה?
 • עלות קבלת החזרות. האם המחיר הוא לפי קרטון או לפי יחידה? האם למחסן יש יכולות למיין את המוצרים (חדש, משומש במצב חדש, להשמדה, לשימוש כחלקי חילוף וכו')?
 • עלות אחסנה חודשית. כמה עולה לאחסן פאלט או 1 מ"ק?
 • עלות שעת עבודה לעבודות לא מוגדרות.
 • עלות הכנה קיטים, ואיך היא מחושבת?
 • עלות אריזה מחדש, ואיך היא מחושבת?
 • עלות הדבקת מדבקות או החלפת מדבקות.

כל הנקודות הללו הן מתבטאות בכסף וכך קל להשוואת בין הצעות המחיר השונות.

להלן נקודות "רכות" יותר שלא ניתנות לתמחור אך כן להשוואה:

 • כמה לקוחות יש למחסן?
 • קרבה למחסני אמאזון מרכזיים.
 • שעות עבודה.
 • האם יש למחסן רמפה לפריקת משאיות?
 • האם יש מלגזה, ומידוף HEAVY DUTY?
 • האם יש מנהל תיק לקוח, האם ניתן לדבר ישירות עם מנהל המחסן או שיש מחלקת שירות לקוחות?
 • האם נותן השרות מדבר בשפת האם שלי?
 • האם למחסן יש מערכת ניהול מלאי עם גישה מהענן?
 • האם המחסן יודע להתחבר למערכת שלכם "ולדבר" בממשקים, או שהכל עובר ידנית במיילים?
 • האם למחסן יש איסוף יומי קבוע של חברות השילוח המקומיות?
 • האם המחסן יודע לעבוד עם מספר חברות שילוח ועם מספר הלקוח שלנו (במקרה והסוחר רוצה לעבוד עם מספר הלקוח UPS שלו, למשל)?
 • האם המחסן יודע לבצע רכש עבורכם (למשל לרכוש מתאמים לחשמל מקומיים ולהוסיף לאריזות)? ואם כן כמה הוא גובה על השרות?
 • האם יש ביטוח למחסן ובאיזה גובה?
 • האם למחסן יש אישור להחזיק חומרים מסוכנים (כל מוצר עם סוללה נחשב למוצר מסוכן, מוצרי קוסמטיקה שונים וכו').

יכול להיות שלסוחרים מסוימים אחת או יותר מהנקודות הללו הן Go or No Go, בגדול אלו הן נקודות שקשה לתמחר אותן אבל הן עוזרות בהשוואה בין 2 או יותר חלופות.

ישנו עוד 2 נקודות חשובות ששמרתי לסוף:

המלצות – אנו כישראלים, מרושתים בכל העולם. יש מחסנים שהם בבעלות ומנוהלים ע"י ישראלים בכל מדינה. קל מאוד בפורומים השונים לקבל המלצות על מחסן בכל אזור גיאוגרפי. אבל צריך להיזהר מהמלצות. יכול להיות שאנשים מטוב לב, ממליצים על נותני שירות שהם חברים, אך הם לא מקצועיים. ולחילופין יכול להיות נותן שירות מקצועי ואיכותי שבגלל קצר בתקשורת או אי-הבנה יקבל ביקורת שלילית ("שיימינג") לא נכונה.

קשר אישי – אין דבר יותר טוב מקשר אישי, עם מנהל המחסן או מנהל תיק לקוח, בטח ובטח כאשר מדובר על נותן שירות "בשלט רחוק". סיפור מהעבר שלי, במשך יותר מעשר שנים עבדתי בחברה ישראלית שמייצרת מדפסות תעשייתיות לטקסטיל. באיזשהו שלב שכבר היה לנו סניף בגרמניה, הוחלט להוציא את ניהול המלאי מהסניף ל-UPS. במשך יותר מחודשיים הקשר פשוט לא עבד, הזמנות לא יצאו, משלוחים לא נקלטו ועוד המון צרות. עד שהחלטנו לדרוש מ-UPS איש קשר אחד, מהצוות המקומי. בהתחלה היה מנהל תיק לקוח, אבל הוא לא ישב במרכז הלוגיסטי שנתן לנו שרות, אלא באחד המשרדים. מהרגע שקיבלנו איש קשר מקומי, תוך מספר שבועות קצר כל הנהלים רועננו, כל המשלוחים התקועים שוחררו והעבודה השתפרה פלאים. כמו שאמר המנהל הישיר שלי בשעתו, I want one neck to choke. אין תחליף לקשר אישי עם איש מקצוע מקומי, שעובד בתוך המחסן. זה יכול להיות מנהל המחסן, מנהל צוות, מנהל משמרת, סגן מנהל לענייני מלאי ומשלוחים. התואר לא משנה. מה שחשוב זה מקצועיות ושרירותיות.

לסיכום

ספק לוגיסטי הוא גורם משמעותי מאוד ויכול להוות השפעת גדולה מאוד על שורת הרווח או ההפסד של כל סוחר. חשוב לבחור ספק איכותי ושירותי, חשוב לבנות מערכת יחסים לאורך זמן, אך עם זאת לא לפחד להחליף ספק במידה ולא מרוצים מהשרות. בסוף הסוחר הוא לקוח של הספק הלוגיסטי והוא צריך להרגיש כזה.    

אודות Elior Davidovich

Elior Davidovich
אליאור דוידוביץ', בן 40 ובעל BA בכלכלה ולוגיסטיקה. מנהל מחסן צד שלישי בגרמניה ובעל ניסיון של מעל 20 שנה בניהול מלאי ומחסנים. ב-4 שנים האחרונות מתמחה בניהול לוגיסטי של מסחר מקוון בזירות שונות ובמדינות שונות. ליצירת קשר: ed@tradeable.eu

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *