משפיענים בעלי דעה. לא רק.

בארה"ב הם בלוגרים או בשמם המקביל משפיענים ( Influencers ) אבל בסין הם לא רק מפיקים סרטוני Unboxing או ממליצים על מוצרים ומותגים. בכוחם (או בכמות העוקבים העצומה שלהם) הם מסוגלים לשנות תהליכים, דעות וכמובן להשפיע על היקפי צריכה אדירים.. תכירו את אנשי ה KOL.

ה – KOL, ראשי תיבות של Key Opinion Leader, הם מובילי דעה סינים אשר כל מותג קטן כגדול בסין (או במדינות המערב) משתמש בהם. למה ? כי ה KOL הם לא רק "משפיענים".מעבר לנוכחות הדיגטלית העצומה שלהם עם מספר עצום של עוקבים, יש להם יכולת השפעה גדולה על העוקבים שלהם. כל כך גבוהה שחלקם נחשב לאלילים והעוקבים הסינים רואים אותם כדמויות נערצות, מובילות ובעיקר אוטריטיות בתחומם.

למה זה עובד?

אם נבדוק את תרבות הצריכה בסין, זו תרבות צריכה שהאמון – Trust – במותגים הוא מאוד חשוב. במדינה שמייצרת לכל העולם ובמדינה שבה היצע הזיופים ל"מותגים" הוא ענק(שלא לדבר על בטיחות), הצרכן הסיני מחפש את הבטחון ברשת ובאתרי הסושיאל. נוסיף למשוואה הזו את החוסר ברשתות כגון Facebook או Instagram נקבל קרקע פורה ל"נותני אמון" אחרים שישתמשו ברשתות הסושיאל המקומיות של סין: WeChat , QQ ו Weibo. אותם משפיענים, ה KOL מפתחים מערכת יחסים עם העוקבים שלהם והופכים אותם לחלק גדול מחיי היום יום שלהם. יש להם מערכת קשר ישירה, רציפה ומעורבות בצורה כזו או אחרת איתם. בנוסף ה KOL אותנטיים בדעתם עם התמחות בחלוקה ברורה לקטגוריות כגון: אופנה, קוסמטיקה, תחום הבידור ועוד. לעוקבים שלהם, הידועים בשם KOC ; Key Opinion Customers הם מספקים מעבר לחוות דעת גם עצות וייעוץ. לרובם מיליוני עוקבים. כן ! מיליוני עוקבים. קחו לדוגמא את Yao Chen אשר יש לה יותר מ80 מיליון עוקבים. מספר מטורף לכשעצמו.

Yao Chen

תעשייה שלמה ודור ה Y

עם כזו עוצמה של השפעה על מיליוני בני אדם, צרכנים, אין פלא שרוב העסקים והחברות הסינים משתמשות ב KOL. עם השנים התעשייה הצמיחה לה גם סוכניות שלמות שמייצגות ומשכירות KOL. ממש כמו סוכניות דוגמנים ודוגמניות. והמחירים? אתם יושבים ? יכולים להגיע בין 15,000 יורו ל 500,000 יורו. לא אין כאן טעות. חמש עשרה אלף יורו ל…פוסט או סדרה של פוסטים. יצרן השעונים Jaeger-LeCoultre שילם לבלוגרית בשם Papi Jiang סכום של 740 אלף דולר לקמפיין פרסום. הוא טען שהסכום שנכנס לו בעקבות זה היה אסטרונומי.

Papi Jaing

בעוד דור ה Y הוא אחד הצרכנים העיקריים של מותגי ה KOL פלטפורמות המסחר בסין משתנות בהתאם. המדיה העיקרית שה KOL משתמשים הם "שידורי וידיאו" , Live Stream – והתחום הזה הוא אחד מהתחומים המובילים בסין. פלטפורמת המסחר Weibo (דומה לאיביי ואמזון) הודיעה כי פלטפורמת ה Live Stream שלה, Yizhibo, תהיה באינטגרציה עם Taobao ומהלך זה מוכיח כי תוכן אתרי ה e-commerce עולה לרמות אחרות.

בלוגרית בTaoBao

נאמנות זה שם המשחק

תחום השיווק והפרסום בסין הוא סממן למה שייתרחש בעולם. אמזון אימצו את זה בסוף שנת 2019 והקימו למעשה את ה Live Stream כאשר סוחרים מציגים את המוצר שלהם בלייב. בסין עושים את זה כבר שנים על ידי אותם KOL. בסין התרחשו למעשה מספר שינויים שהאבולוציה ה KOL-ית רק חיכתה להם: Micro-KOL(מובילי דעה עם מספר נמוך כביכול של עוקבים), KOL שמשיקים בראנדים משלהם(הרי אם יש לי עוקבים, מה הבעיה לפתח מותג פרטי ולמכור לבד), קבוצות סגורות ב WeChat לKOL ועוד. והמותגים ? הם במירוץ לפצח את הנושא. בתקופה הנוכחית אם יש למותג מספיק כסף, כניסה של לקוחות חדשים זה כמעט קל. קל מאוד. האתגר האמיתי הוא להשאיר את הלקוחות ולייצר Brand Loyalty. נאמנות כזו שתגרום ללקוחות לחזור. אבל לא רק. אתגר נוסף שהמותגים עומדים בפניו הוא היכולת לזהות ולבחור את הKOL המתאים. מותגים גדולים נכוו בתקציבי ענק או בתשלום ל KOL שלא ייצגו את המותג ואת ה"אני מאמין" שלו. גם בנושא הזה נכנסו שירותים שיעזרו למותגים לבחור את הKOL המתאים, לדוגמא אלגורתימים שנותן ציון ל KOL לפי פרמטרים מסויימים.

שאר העולם? הוא מתיישר לפי המדינה מהמזרח. במקרה הזה לא רק בגלל הקורונה.

אודות דביר כהן

דביר כהן
דביר כהן, מנכ"ל שותף בחברת ez-commerce אשר מלווה ויועצת לעסקים ומותגים בכניסה לעולם האי-קומרס. דביר בעל ניסיון של כ 17 שנה בתחום, בעל מותגים שמוכרים בכל העולם ומחבר של מעל 130 ספרי ילדים שנמכרים בפלטפורמות אמזון ברחבי העולם.

אולי יעניין אותך גם

איך להשתמש ב Canva כדי ליצר בעצמכם תוכן ויזואלי מעולה לרשתות החברתיות

האינטרנט הוא מדיום חזותי. כולנו מבצעים החלטות על סמך המראה של האתרים וערוצי המדיה החברתית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *