הקורונה מגיעה לאינסטגרם – איך משנה המגיפה את הרשת החברתית של דור ה-Y?

כל מי שעוקב אחר חדשות עולם הדיגיטל, לא יכל שלא לשים לב למהירות התגובה של חברת פייסבוק למגיפת הקורונה ולמשבר הכלכלי בעולם כולו. פייסבוק, שלא ידועה כמיטיבה עם עסקים קטנים, נקטה הפעם שורה של צעדים כדי לעזור להם להתמודד עם התקופה הזו: פרסום המלצות ומדריכים, יצירת פיצ'רים חדשים ואפילו חלוקת מלגות בשווי של מיליארדים לעסקים קטנים בארצות הברית. חלק ניכר מהרווחים של פייסבוק תלוי בעסקים קטנים המפרסמים אצלה, ואין ספק שקריסתם מהווה איום של ממש עבורה. אך מה עוד מניע את השינויים המתרחשים בפייסבוק ובייחוד באינסטגרם בימים אלה? איזה עוד תמורות נראה בהן בקרוב ומה כדאי לאמץ מתוך ההמלצות ששתי הרשתות פרסמו בשבועות האחרונים?

מה עובר על אינסטגרם?

עם תחילת המגיפה נשמעו קולות על כך שאינסטגרם, הידועה בסגנון האסתטי שלה ובתמונת החיים הורדרדה המצטיירת ממנה, פשוט לא רלוונטית בתקופה הנוכחית. פייסבוק נסמכת בימים אלה על מערך הקהילות שלה, הגורם לכל אחד מאתנו להכנס אליה לפחות פעם ביום. המקום שתופסות הקבוצות בחיינו מעניק לפייסבוק כוח רב וכמובן גם מידע רב על כולנו. אבל, איזה עתיד יש לרשת חברתית שפעם העלינו אליה תמונות ממקומות יפים בעולם במציאות שאין בה טיסות? מדוע שתרצו לצפות בסטוריז של חברים או סלבס, אם כולם ספונים בבתיהם? 

מעבר לכך, עבור עסקים קטנים, פעילות שיווקית באינסטגרם מהווה אתגר לא פשוט. אמנם, להבדיל מבפייסבוק, התוכן שלהם זוכה לאותה תפוצה אורגנית כמו של כל משתמש אחר. אך היות ואינסטגרם לא מאפשרת שילוב לינק לחיץ בפוסטים שלה, לעיתים קשה לבעלי עסקים להבין את הערך בנוכחות ברשת הזו. במקרים רבים, הפעילות בה דורשת השקעה ניכרת ביצירת תוכן ייעודי, אך אינה מיתרגמת באופן ישיר ומיידי לרכישות. יש להניח שבתקופה של צמצום יוותרו רבים דווקא על הפעילות בה.

לכל זה מצטרף איום סיני אחר – רשת טיקטוק, שהפופולריות שלה בקרב קהלים צעירים רק עולה ועולה, מאיימת על מעמדה של אינסטגרם בתור המקום הנכון להיות בו. ברור לחלוטין שהגידול של טיקטוק נעשה על חשבון אינסטגרם. תוכן מתוך טיקטוק וכזה שנעשה בהשראתה ומדבר את השפה הייחודית שלה גם משנה את אינסטגרם מבפנים. אם פעם כולנו צילמנו סרטוני בומרנג או הכרנו את שמות הפילטרים בעל-פה, היום מכתיבה טיקטוק את הסגנון.

מדבקת פרגון לעסקים קטנים – כלי שמאפשר לקבל יותר חשיפה

שידורי וידאו חיים

זה לא סוד שמזה זמן רב ישנה חשיבות גדולה לשימוש בוידאו ברשתות החברתיות. אינסטגרם אולי נוצרה כרשת לשיתוף תמונות, אולם אפילו באינסטגרם וידאו הפך לתוכן שכולנו צורכים יותר ויותר. טיקטוק, המבוססת על סרטונים קצרצרים נושפת בעורפה של אינסטגרם ודוחפת אותה להפוך ליותר מבוססת וידאו. השילוב של ה-IGTV בפיד מחד והפורמט הדינמי של הסטוריז מאידך סייעו לשלב חומרי וידאו באינסטגרם.

בהמלצותיה החדשות אינסטגרם מדגישה במיוחד את חשיבות שידורי הוידאו החיים – הלייב. אינסטגרם מעודדת בעלי עסקים לפנות באופן זה ישירות אל הלקוחות שלהם. כדי להקל אף יותר על בעלי פרופילים להגיע אל העוקבים שלהם ולתפוס את תשומת לבם, נוספה התראה המודיעה לעוקבי עמוד מסויים על כך שהוא החל לשדר. יתרונו של האינסטגרם לייב הוא גם בפשטות העבודה עימו: עלייה לשידור נעשית ישירות מתוך הסטוריז והסרטון שתצלמו ניתן לשמירה בתיקיות ה-highlights

שירות לקוחות ודירקט

בעוד שעמוד עסקי בפייסבוק משמש כערוץ נוח לשימוש עבור מענה לשאלות מלקוחות ואף כולל שירות מענה אוטומטי, תיבת ההודעות של אינסטגרם היא בסיסית למדי. כעת נעשו בה שיפורים נדרשים מאוד, כמו האפשרות לסמן הודעות חשובות וכן האפשרות להשתמש בה באמצעות המחשב ולא הטלפון הנייד. 

סטוריז אינטראקטיבים 

זוכרים את אינסטגרם שלפני הסטוריז? לפעמים קשה להאמין שרק מזה כמה שנים יש בידינו את היכולת לחלוק את חיינו עם העולם בפורמט הזה. יצירת תוכן מושך בסטוריז חשובה כיום יותר מאי פעם, ומדריכיה של אינסטגרם חוזרים ומדגישים את האפשרויות הרבות הטמונות בפורמט זה למעורבות גולשים. 

בתקופת הקורונה נוספו לסטוריז כמה וכמה "מדבקות" שנועדו למטרה זו. אלה למעשה פיצ'רים קטנים שניתן להטמיע בתוכן שלכם בכדי לעודד אינטראקציה עם העוקבים שלכם ועם פרופילים נוספים. בין השאר, נוצרה מדבקה ייעודית לפרגון לעסקים קטנים המאפשרת להוביל ישירות אל פרופיל העסק מסטורי של פרופיל אחר. בארצות הברית הושקו מדבקות המאפשרות לעסקים המספקים טייק-אווי להטמיע קישור לאפליקציות משלוחים  וקופונים בתוך הסטורי.

שופינג

השינוי הצפוי המשמעותי ביותר הוא זה שהוכרז עליו רק לפני כשבוע: מהפך מהותי במערך האי-קומרס שמאפשרת פייסבוק. הפלטפורמה החדשה שתיקרא "שופס" תהיה אחידה לפייסבוק ואינסטגרם ותאפשר לגולש לקנות ממגוון עסקים מבלי לצאת כלל מהרשת החברתית. כלומר, לאחר שנים שבהם הציגה פייסבוק פתרון חלקי למדי בתחום הרכישה, היא הולכת כעת להציע לעסקים קטנים פתרון מלא של שיווק, קידום ומכירת מוצרים. 

מראה מערך הקניות החדש שיהיה משותף לפייסבוק ואינסטגרם

לסיכום:

נראה שהמשבר שכולנו נמצאים בו גורם לבכירי אינסטגרם להבין שעליהם להציע יותר ערך לעסקים קטנים. בעוד שפייסבוק נסמכת על מערך הקהילות וממשיכה להיות רלוונטית כנגד כל הסיכויים, אינסטגרם נאלצת כעת יותר מתמיד להוכיח את נחיצותה ללקוחות. האם יגרום מערך הקניות החדש למהפך בעולם האי-קומרס ויזניק מחדש את מעמדה של אינסטגרם? מוקדם מדי לאמר. אך בינתיים, חשוב לעקוב אחר ההלצות שלה כדי להבין איך להפיק את המרב מהנוכחות העסקית בה ולנצל את האפשרויות החדשות כדי להגיע לעוקבים ולהחשף לקהלים חדשים.

אודות אלכסנדרה

אלכסנדרה
כותבת תוכן שיווקי בעברית ובאנגלית מתמחה בבניית אסטרטגית תוכן וכתיבה לרשות החברתיות עבור עסקים קטנים ובינוניים. ליצירת קשר: alexroskin@gmail.com

אולי יעניין אותך גם

איך להשתמש ב Canva כדי ליצר בעצמכם תוכן ויזואלי מעולה לרשתות החברתיות

האינטרנט הוא מדיום חזותי. כולנו מבצעים החלטות על סמך המראה של האתרים וערוצי המדיה החברתית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *