סוגיות משפטיות במסחר המקוון

יש לכם מוצר, הגעתם למסקנה שיש בו פוטנציאל רווח והחלטתם למכור אותו אונליין. ובכן, מעולה, נשמע שנולד לכם עסק. במאמר זה תמצאו כמה מן הסוגיות המשפטיות הנפוצות וטיפים שרצוי לקחת בחשבון רגע לפני שעולים לאוויר. כל הכתוב בא במטרה לספק כיווני חשיבה, ואינו מחליף ייעוץ משפטי, אז הפעילו שיקול דעת.

  1. האם לפתוח עוסק מורשה, עוסק פטור, או בכלל להתאגד כחברה?

יש לכם הכנסות מעסק? אתם צריכים לדווח עליהן, ומה לעשות – גם לשלם מסים. המס העיקרי כאן הוא מס על הכנסה. מס הכנסה מוטל על כל הכנסותיו של יחיד ממקורות הכנסה שונים. ככל שההכנסה גבוהה יותר, כך שיעור המס השולי גדול יותר.

נוסף על מס הכנסה, בעל עסק נדרש לפתוח תיק מע"מ ולהגיש דוחות. מע"מ (מס ערך מוסף) הוא מס אשר מוטל על עסקה בישראל ועל ייבוא סחורות לישראל, ועומד כיום על 17% ממחיר העסקה. עוסק אשר גובה ומשלם מע"מ, רשאי לקזז "מס תשומות" – מע"מ ששילם בעצמו.

עצמאיים מסוימים יכולים להירשם כעוסק פטור, כלומר עוסק אשר פטור מתשלום מע"מ, וזאת בתנאי שמחזור העסקאות בעסק נמוך מרף המינימום (נכון לכתיבת שורות אלה: 100,491 ₪ בשנת המס 2020). כשמחזור העסקאות גבוה מן הרף הזה, או בתחומי עיסוק שמחייבים זאת, העוסק יסווג עוסק מורשה, ויידרש לגבות ולשלם מע"מ. חשוב: גם עוסק פטור מחויב בתשלום מס הכנסה.

למשל, אם פלוני עובד כשכיר במשרה מלאה, ובנוסף מעוניין למכור באתר אונליין מוצרים מסוימים, והוא צופה שמחזור העסקאות מאתר האינטרנט שלו לא יעלה על 100,000 ₪, הוא יכול לבקש להירשם כעוסק פטור (בנוסף להיותו שכיר) ולא לגבות מע"מ בעסקאותיו. אולם, על הכנסותיו מהעסק ישלם מס הכנסה בהתאם למס השולי שהוא חייב בו – בצירוף להכנסתו כשכיר שמקבל ממעסיקו.

המס על חברות בישראל שונה מאשר המס על יחידים, והוא עומד על שיעור קבוע . חברה היא ישות משפטית נפרדת מבעליה. כלומר, חגי חכם בע"מ (החברה) היא גוף שונה ונפרד מחגי חכם (האדם). לכן, לעיתים ניתן להשתמש בישות המשפטית הנפרדת של החברה על מנת לשלם פחות מסים ולנצל את החיסכון להגדלת העסק. למשל, אם פלוני הוא שכיר ומרוויח שכר נאה מעבודתו, ומצוי במדרגת מס שולי של 35%, הוא יכול יהיה להקים חברה ולנהל את עסקו באמצעותה, והחברה תידרש לשלם מס חברות (שנכון להיום עומד על 23%) במקום המס השולי הגבוה של פלוני.

לא תמיד החברה תשלם פחות מס מאשר היחיד, וזה עניין שיש לבדוק בהתאם לנסיבות ולמטרותיכם, וכן על מנת להביא את הכסף מהחברה הביתה (לבעליה) יש לשלם מסים נוספים. בנוסף, אם השוק שלכם מצוי, בין היתר, מחוץ לישראל – ישנם שיקולי מיסוי בינלאומי שכדאי להביא בחשבון, ובהתאם להחליט היכן להתאגד.

מעבר לשיקולי מס, ניתן לנצל את האישיות המשפטית הנפרדת של החברה למטרות אחרות, ולהגן באמצעותה על עצמכם כאנשים פרטיים. למשל, אפשר לקבוע שהחברה תהיה חברה בע"מ (בעירבון מוגבל) ובכך ליצור "מסך" אשר יפריד בין החובות של החברה לבין החובות האישיים של בעלי החברה. למשל, תוכלו להתגונן מפני תביעה אישית כנגדכם, מצד לקוח שנפגע ממוצר פגום שרכש מהחברה ושגרם לו נזק, או להתגונן מפני נושים שהחברה חייבת להם כספים, אם חלילה העסק יתמוטט מבחינה כלכלית, כך שאתם באופן אישי לא תהיו מחויבים לשלם מכספכם, אלא רק ממקורותיה של החברה. גם כאן, יש לנסיבות משקל גדול, ולא כל התאגדות כחברה פוטרת בהכרח מכל אחריות אישית של בעלי החברה.

משום שאין כללי אצבע ברורים מספיק, אני מציע לכל מי שעומד בפני הקמת עסק, ולכל מי שעומד בפני החלטה אם להירשם כעוסק או כחברה, להתייעץ עם יועץ מס או רואה חשבון וכן עם עורך דין בעל בקיאות בתחום ולקבל החלטות מושכלות בהתאם לצרכים ולנסיבות העניין.

2. זהות המוצר והיצרן – הגנה על (ומפני) סימני מסחר

סימן מסחר הוא למשל שם החברה, הלוגו שלה וכו'. לסימן מסחר לרוב קשר עם מוצר או יצרן ספציפי. ניקח לדוגמה את סמל ה "V" הייחודי של נייק – הערך שלו משמעותי מאוד. נייק אינה מעוניינת שיצרנים אחרים ינצלו את המוניטין שלה ויטביעו את הסמל על מוצרים שלא יוצרו על ידי או עבור נייק עצמה. גם לקוחותיה של נייק מצפים ממוצר אשר נושא את הסמל להיות בעל האיכויות אשר מאפיינות את נייק ואינם מעוניינים לרכוש מוצר שנחזה להיות של נייק אך למעשה מזויף.

הגנה על סימן מסחר הנה חלק מהתחום המשפטי של הקנין הרוחני, וישנם מנגנונים שונים להגנה על סימני מסחר, למשל, רישום סימן המסחר. ההגנה אשר מספק רישום סימן מסחר היא מוגבלת, וחשוב לשים לב לכך שיש לה תחולה טריטוריאלית, כך שאם נרשם סימן מסחר בישראל, למשל, הוא לא בהכרח מוגן בשטחי ארה"ב או אירופה. לפיכך, רצוי לנתח את השווקים הרלוונטיים למוצרים שלכם ולשקול לרשום בהם את סימני המסחר שלכם, למניעת ניצול על ידי גורמים אחרים. כיום ניתן להגיש בקשה לרישום סימן מסחר בינלאומי על בסיס סימן רשום או בקשה לרישום סימן מסחר בישראל, באמצעות הארגון העולמי לקניין רוחני (WIPO).

מן הצד השני, חשוב להקפיד שלא להשתמש בסימני מסחר רשומים של אחרים. החלטתם לייצר נעלי ספורט? אל תטביעו עליהן את סימן המסחר של נייק. רצוי לעיין במרשמים בהם רשומים סימני מסחר, ולוודא שהמוצרים אותם אתם מתכוונים למכור לא מפרים זכויותיהם של בעליהם. למשל, אם אתם שוקלים לפתוח ליין מוצרי private label ואין בידכם סימן מסחר, רצוי שתערכו בדיקה שהסימן שלכם אינו דומה לסימן אחר שכבר נרשם עד כדי שהוא עלול להטעות, מצב שעלול להקנות לבעל הסימן הרשום זכות לדרוש למנוע מכם את השימוש בסימן שלכם, ואף לתשלום דמי נזק.

מומלץ להיעזר בעורך דין או בעורך פטנטים בכל הנוגע לטיפול ברישום או בבדיקות השונות.

3. זכויות יוצרים

ובכן, כאן אני רוצה להתחיל באזהרה: כל מי שעוסק בשיווק יודע מה ערכם של מוצגים ויזואליים (visuals). בכל בלוג או אתר אינטרנט, ואפילו דף פייסבוק שבו ברצונכם לפרסם שירות או מוצר, כמעט תמיד תרצו להשתמש בתמונה קשורה. בשיטוט קצר באינטרנט, תמצאו וודאי שלל תמונות מתאימות, ובתוך שניות תוכלו להעלות תמונה שמתאימה לבלוג, או לאתר או לדף הפייסבוק שלכם. אולם, אם לא קיבלתם רשות מבעל הזכות על התמונה להשתמש בה – זה עלול לעלות לכם כסף, וכאשר השימוש בתמונה נעשה למטרה מסחרית, כדוגמת שיווק מוצר או שירות, זה עלול לעלות לכם הרבה כסף. אגב, אמנם השימוש הרווח הוא ב-visuals  אך הדבר דומה גם בהעתקה של תוכן טקסט, וידאו, צלילים וכדומה. לפיכך, עדיף בדרך כלל להשתמש בחומר מקורי שלכם – תמונה שצילמתם, טקסט שכתבתם וכדומה. אפשרות נוספת, היא שימוש ביצירות מותרות. חיפוש ברשת אחר הביטוי "royalty free images / music / fonts" וכדומה עשוי להניב תוצאות שיתאימו לכם, ותהיינה בטוחות יותר לשימוש. חשוב, כמובן, לוודא אמינות המקורות.

מן הצד השני, ייתכן שתרצו לוודא שאחרים לא עושים שימוש ביצירות שלכם למטרותיהם, ללא שקיבלו הסכמתכם לכך. כך, למשל תוכלו לחפש יצירות שלכם בגוגל, באמצעות הדבקת טקסט, חיפוש תמונה וכדומה, ולראות באילו אתרים הם מופיעים. מניעת השימוש ביצירה שלכם על ידי אחרים אינו תהליך פשוט, ואין גורם אכיפה אשר עושה זאת עבורכם – זו זכות של בעל היצירה ועליו לנקוט פעולה, אם ברצונו למנוע מאחרים שימוש בה. אולם, אם מצאתם שימוש ביצירה שלכם בפלטפורמה כדוגמת YouTube, amazon, Facebook וכדומה – תוכלו לנקוט בצעדים ישירות מול הפלטפורמה. שם תמצאו לרוב מנגנונים אשר יאפשרו לכם לעצור את השימוש ביצירה שלכם, מבלי שתידרשו לנקוט בהליכים משפטיים קודם לכן.

4. טיפול ראוי בלקוח: הגנת מידע, פרטיות, נגישות, אחריות ועוד

נושא חשוב עבור כל עסק אשר פועל אונליין הוא הגנת המידע, הן של העסק מפני גורמים עוינים, והן של הלקוחות. דלף מידע של לקוחות אשר ייוחס לגורם כלשהו עלול לפגוע באמון הלקוחות ולפגוע בעסק פגיעה אנושה, וכן עלול להיות נושא לתביעות משפטיות. רצוי לבחון תחילה את התשתית עליה מבוסס העסק.

פלטפורמות כדוגמת eBay ו-amazon מספקות את עיקר ההגנות ואף קובעות את הכללים לעניין הממשק עם הלקוחות, לרבות התשלום. אולם, אם מדובר באתר אינטרנט שבכוונתכם להקים, עליכם לנקוט באמצעים הדרושים להגנה על המידע ועל הממשק עם הלקוחות. רצוי מלכתחילה לעשות שימוש בשרתים מאובטחים, להקפיד להשתמש בסיסמאות חזקות עבורכם ועבור עובדים ונותני שירותים, ולנקוט צעדים להבטחת הגנה סבירה מפני גורמים עוינים על ידי שימוש בתוכנות הגנה.

באתר האינטרנט שלכם נוצר המגע העיקרי עם קהל הלקוחות שלכם, ומעבר לכך, הוא הכתובת של הלקוחות לכל פניה עתידית. לשם כך, רצוי לנסח תקנון אשר יקבע את מערכת היחסים ביניכם לבין הלקוחות. למשל, מה האחריות שלכם לנזקים שנגרמו ללקוחות כתוצאה משימוש במוצר שמכרתם? מה מדיניות החזרת המוצרים שאתם מבקשים להחיל? ועוד. כאן חשוב, בעיניי, להתייחס להיבטים המשפטיים והמסחריים כמכלול, ואני בהחלט ממליץ להיעזר בעורך דין לתכנון ולניסוח.

החלטתם לאסוף מידע על הלקוחות שלכם (בהסכמתם, כמובן)? ייתכן שיהיה צורך ברישום מאגר המידע וטיפול בו בהתאם להוראות החוק ולעיתים תקנות חיצוניות, כדוגמת ה – (General Data Protection Regulation) GDPR שחל במדינות האיחוד האירופי. גם בעניין זה רצוי להתייעץ עם עורך דין בטרם תחלו לאסוף מידע בעצמכם. החלטתם להשתמש בנותני שירות לעניין איסוף המידע? הקפידו שאלה פועלים על פי חוק.

בנוסף, ייתכן שתהיו מחויבים להנגיש את אתר האינטרנט לבעלי מוגבלויות שונות, כדוגמת מוגבלי ראיה או שמיעה. גם אם אינכם מחויבים להנגיש את האתר, אני ממליץ לעשות זאת בכל מקרה. זהו הליך שאינו כרוך בהוצאות גבוהות ובהיקפי פעילות מסוימים ממילא הופך לחובה.

מעבר להגנה על פרטיותו, ישנם כללים צרכניים בהם עליכם לעמוד. מכירה באמצעות אתר אינטרנט מהווה "עסקת מכר מרחוק", עליה חלים כללים שונים מאלה של עסקה בה הקונה יכול היה לבחון את המוצר לפני שהחליט לרכוש אותו. בעסקה מרחוק עליכם כמוכרים מוטלת החובה לגלות פרטים לקונה, לרבות פרטיכם, פרטי העסקה, האחריות ועוד, וכן חלים כללים מוגדרים מראש לעניין ביטול העסקה על ידי הלקוח. גם בעניין זה מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין.

5. ברומא נהג כרומאי

הכירו היטב את חוקי הפלטפורמה בה אתם פועלים. לכל פלטפורמה תנאים משפטיים מחייבים אשר היא פועלת לפיהם והם מחייבים את המשתמשים בה, גם אתכם. כללים אלה לא בהכרח דומים לכללים שחלים בדין הישראלי. למשל, בישראל מותר למכור מצוף מתנפח לצוואר. ב-amazon המוצר מוגדר כמוצר מסוכן שאסור במכירה. הצעה למכירה של מוצר שאסור במכירה, או תיאור מוצר שעונה על קריטריונים של מוצר אסור למכירה עלול להביא להסרת המוצר על ידי amazon ואף לנקיטת צעדים כנגד חשבון המוכר, אם הביטוי או המוצר נוגד את מדיניות התוכנית שלה.

אודות עו"ד חגי חכם

Avatar
עו"ד חגי חכם עוסק בתחומי המשפט המסחרי, מלווה חברות ובעלי עסקים ממגוון ענפים החל משלבי התכנון, דרך ההקמה, טיפול בכלל ההתקשרויות החוזיות וליווי שוטף לכלל צרכיהם המשפטיים. office@haham-law.com.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *