מה עושים עם רעיון? (כלים לבחינת רעיון עסקי)

לאורך השנים הראש שלי ייצר לי עשרות רעיונות לעסקים, אם לא יותר. לא תמיד יכולתי להעמיק ולבדוק כל רעיון, אז חלקם פשוט נשכחו כמה דקות אחרי שנזרקו לחלל האוויר.
אני חושבת ששגיא בעלי פיתח מנגנון סינון אוטומטי לרעיונות שלי, כי כמה אפשר להכיל את המשוגעת הזו שמדמיינת עסקים כל הזמן אבל תכל'ס לא עושה עם זה שום דבר.

מתוך כל הרעיונות שעברו אצלי בראש לאורך השנים הרבה נבדקו בצורה כזו או אחרת, אבל אחד הגיע לכדי העמקה וניתוח אמיתי. לפני 6 שנים הבנתי שקיים צורך אמיתי להורים שלא רוצים להזמין מפעיל לימי הולדת ולהוציא סכומי עתק, אך גם אין להם כישורים של ארגון יום הולדת בעצמם ועדיין רוצים לעשות יומולדת לילדיהם. ולכן חשבתי לפתח ולייצר ערכות הפעלה מעוצבות לימי הולדת לפי נושאים. (נו, רעיון מגניב שכזה..).

החלטתי שאני רוצה ליווי של גוף מקצועי ופניתי לקרן שמש עמותה לעידוד יזמים צעירים עד גיל 35. השקעתי לא מעט שעות עבודה והכנתי מצגת קלילה שסוקרת את התחום ואת הרעיון שלי. התראיינתי והתקבלתי לתוכנית הליווי. רוצים לראות את המצגת שהצגתי? קראו את הפוסט עד הסוף.

לאורך חצי שנה קיבלתי ליווי של מנטור מטעם הקרן שפתח לי את הראש ועזר לי מאוד לגשת לחקר הנושא והבנת הכדאיות. אחרי חצי שנה של עבודה מעמיקה הבנתי שכסף לא אראה מזה והחלטתי לנטוש את הרעיון.

מאז אותה תקופה לפני שש שנים ועד היום העמקתי המון בתהליך של איך נגשים לרעיון, גם בעקבות הרעיון עצמו עליו עבדתי חצי שנה, וגם בעבודה שלי כמנהלת שיווק בויסוצקי ייצרתי המון רעיונות, בדר"כ עד אישור סופי והתנעת פרויקט יש המון עבודה של חקר והעמקה שנועדו להבין האם לרעיון יש בשר. (או טופו לטבעוניים מבנינו).

בשנים האחרונות צברתי המון ידע וניסיון בכל הנוגע לבדיקה הראשונית של רעיון, האמת שזה שלב שאני ממש ממש אוהבת. כי לפעמים יש לי את הזכות ללמוד עולם חדש לגמרי מאפס, והיום בזכות העידן הדיגיטלי כל המידע חשוף ונגיש כאילו רק קורא לנו ללמוד כמה שיותר.

אז החלטתי להעלות על הכתב את השלבים הראשוניים בבחינת רעיון, מתי נגשים לבדיקה של רעיון ואיך עושים את זה הלכה למעשה?

אז התשובה לשאלה מתי נגשים לבדיקה של רעיון היא מאוד פשוטה, מרגישים את זה בבטן. באמת!
אם אתם מסוג האנשים שמייצרים רעיונות כל שני וחמישי, כשיגיע רעיון שבאמת ידבר אליכם, אתם תרגישו את זה בבטן, וגם בראש. הוא לא יפסיק להעסיק אתכם, אתם לא תפסיקו לדבר עליו וכנראה שבנקודה הזו יהיה שווה להעמיק קצת יותר.

חמישה שלבים לבחינת רעיון
1. מענה על צורך
2. החיבור האישי
3. חקר שוק
4. איפיון קהל היעד
5. עלויות ראשוניות

שלב 1- האם הרעיון שלכם עונה על צורך?

שלב סופר חשוב ולכן הוא ראשון. אם הרעיון שלכם לא עונה על צורך של אף אדם, כנראה שאין לכם באמת רעיון. זה נכון שאפשר לייצר צורך אצל אנשים, אבל מי שעשה זאת לאורך השנים אלו חברות ענק שגם השקיעו סכומי עתק כדי לחנך את השוק לאותו הרעיון.
ולכן, אם אתם לא יודעים על איזה צורך אתם עונים תעצרו כאן.

אם אתם יודעים תכתבו אותו, על אמת, לא בראש ולא בשיחה. תכתבו אותו אפילו על צעטלך.
מה הבעיה שזיהיתם, ומה הצורך של הלקוח הפוטנציאלי ואיך הרעיון שלכם יכול לענות על הצורך הזה. זה יעזור לכם לחדד את הרעיון כשהוא בשלב מאוד ראשוני ויעזור לכם בשלבים הבאים של החקר.

שלב 2- למה אני אוהב את הרעיון?

אני הולכת לכתוב כאן את האני המאמין שלי, ויכול להיות שחלקכם לא יסכימו וזה בסדר. אבל לדעתי חייב להיות לכם חיבור אישי לרעיון שלכם. ואני אסביר.
אם הרעיון עונה על צורך אישי שלכם, או שיושב על ערכים אישיים שלכם כבני אדם. למשל, אם אתם אנשים שהחינוך חשוב להם מאוד, אז היכולת שלכם להעמיק בנושא ולעבוד בו בהמשך תבוא מתוך תשוקה אמיתית ועניין. ומכך גם הסיכוי שלכם להצלחה.

עכשיו נגיע לתכל'ס, לעבודה הכיפית באמת!

שלב 3 – מה קורה היום בשוק?

בשלב זה נבדוק שני דברים מרכזיים
האם הרעיון קיים?
שיטוט מהיר ברשת יכול להראות לכם אם הרעיון שלכם כבר קיים, בארץ או בחו"ל. (גם אם הרעיון שלכם פונה לשוק הישראלי, חשוב מאוד להכיר וללמוד את השוק בחו"ל, הרבה רעיונות טובים יכולים לצמוח משם).
גם אם הוא קיים אל תעצרו, כי הרבה פעמים הצלחה של עסק נמדדת בביצוע של הרעיון. ולכן ההבנה שהרעיון קיים היא לא רעה, היא אולי אפילו טובה, יש מישהו שעשה את זה לפני אז או שיש לזה שוק/צורך. או שיש לי מישהו ללמוד ממנו.
האם השוק מספיק גדול/ מפותח בשביל להוות פוטנציאל לעסק?
כמה כלים/אתרים שאני מאוד אוהבת להשתמש בהם כדי ללמוד על השוק

Google trends
כלי חינמי ונהדר של גוגל שמאפשר לנו לדעת מה מגמות החיפוש בגוגל (מנוע החיפוש המרכזי בעולם היום) החל מ2004 ועד היום לפי מילות חיפוש. את החיפוש אפשר לעשות לכל מונח חיפוש שמתקשר לרעיון שלכם, לפי מדינות, קטגוריות, שנים, בהשוואה למונחים אחרים וכו'.
אפשר ללמוד המון מכלי כזה, האם יש מגמת צמיחה בשוק מסוים, האם זה טרנד שחלף, ועוד ועוד.
שתי דוגמאות חמודות שאני אוהבת להראות הן טרנד הספינר, ומגמת הצמיחה של נעליים טבעוניות בלונדון.

רואים את ההבדלים המשמעותיים בניהם?
איפה הייתם נוטים להשקיע?

Statista
אתר סטטיסטיקות מעולה ובחלקו חינמי, אשר מאפשר למצוא כל מיני ניתוחים ומחקרים שעשו כמעט על כל דבר. אתם יכולים להכניס מילות מפתח רלוונטיות בחיפוש ולראות איזה מידע חינמי יש עליו.
אפשר להתחיל שם ניתוחים מרמת המאקרו על עולם כלשהו ולרדת לרזולוציות עמוקות יותר.
דוגמא לניתוח ברמת המאקרו מגמת הקניות באון ליין בארה"ב.

Similar web
במהלך חקר השוק חשוב מאוד להכיר את המתחרים הישירים (אם יש) והעקיפים, זו דרך מצוינת להבין מה נעשה עד היום ולחדד את הבידול שלכם אל מול השוק. אבל גם כדי להבין את היקפי השוק. באמצעות similar web (פיתוח ישראלי)  ניתן לראות כמה טראפיק מגיע לאתרים של המתחרים, מאיפה הם מגיעים וכמה משקיעים בקידום ממומן, או מאיפה מגיע הטראפיק לאתר. אפשר ללמוד מכל זה המון לקראת בנייה עתידית של העסק שלכם.
ניתן לעשות זאת דרך האתר שלהם או להוריד תוסף לכרום שעושה את זה בקלילות.

שלב 4- איפיון קהל היעד
אחרי שגילינו שיש פוטנציאל אדיר, ואפילו המתחרים לא נראים לנו מאיימים במיוחד נוכל לאפיין קצת יותר במדויק את קהל היעד.
הרעיון שלנו יכול להיות נגזרת של רעיון קיים, או פיתוח שלו וקהל היעד יכול להיות יותר נישתי.
למשל ברעיון שלי על קופסאות יום ההולדת, קהל היעד לא היה רק הורים לילדים, אלא הורים לילדים בגילאים בהם עושים ימי הולדת עם מפעילים. וגם ההורים פחות בעניין של מפעילים מצד אחד ומצד שני גם לא ידעו לעשות את זה בעצמם.
בקיצור, המטרה בשלב הזה קודם כל להגדיר לעצמנו במדויק מיהו קהל היעד שלנו, איפה הוא נמצא, מה מאפיין אותו. ואז לנסות ולמדוד את גודלו. גם כאן המטרה היא להבין את הפוטנציאל.

שלב 5- עלויות
הרבה פעמים הרעיונות שלנו נראים מהממים, ודיי מהר אנחנו מתאהבים בהם. גם הפוטנציאל עושה רושם לא רע. אבל אנחנו לא הולכים למכולת עם מחזור המכירות, אלא עם שורת הרווח.
ולכן קריטי בעיני בשלב הזה לנסות לכמת לעצמנו מהן העלויות השוטפות הכרוכות בניהול עסק כזה. מה יהיה הרווח הגולמי (רווח בניכוי עלות ישירה של המוצר) וכן מהן העלויות העקיפות (עובדים אם צריך, תחזוקת אתר, מחסן וכו').
נכון שלא תמיד יש לנו את הנתונים בשלוף, אבל בדיקה ראשונית של עלויות באינטרנט תוכל לתת איזשהו כיוון אם הרעיון נשאר על השולחן או מתגלגל לפח.
בשלב זה הייתי משאירה את נושא ההשקעה הראשונית בצד ורק יותר מאוחר מנסה להבין האם ההשקעה הראשונית היא גורם של go no go לפרויקט.
עבודת בדיקה של רעיון לפי השלבים שתיארתי בכלים פשוטים וללא אנשי מקצוע יכולה לקחת לכם סביב השבועיים שלושה תלוי כמה זמן אתם משקיעים בלמידה.

לקראת סיום, אני לא יודעת אם ציינתי את זה כבר בפוסט, אבל זה חלק שאני ממש אוהבת. אולי אוהבת מידי, כי מרב שאני נהנית לחקור אני טובעת בים של מידע. ותמיד רוצה לדעת עוד.
ובעסקים כמו בעסקים, חייבים גם לקחת סיכונים ולעבוד בתנאי אי וודאות.
בקיצור, רושמת לעצמי לזרום.

רוצים לקבל את המצגת שעשיתי על קופסאות יום ההולדת לקראת ראיון הקבלה לקרן שמש?
כתבו לי למייל ואשמח לשלוח אליכם
maya1509@gmail.com

אודות מיה בלבן

מיה בלבן
חולמת חלומות ומגשימה אותם. מייסדת ושותפה במיזם israelibox www.israelibox.co

אולי יעניין אותך גם

איך להשתמש ב Canva כדי ליצר בעצמכם תוכן ויזואלי מעולה לרשתות החברתיות

האינטרנט הוא מדיום חזותי. כולנו מבצעים החלטות על סמך המראה של האתרים וערוצי המדיה החברתית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *